• Odbierz prezent
bank japonii

Rada Polityki Pieniężnej Banku Japonii nie zmieniła parametrów polityki pieniężnej BoJ. Zmianie nie uległo również nastawienie decydentów, przez co na parach z jenem nie obserwowaliśmy w nocy większych ruchów.

 

Bank Japonii po raz kolejny postanowił, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Stopa procentowa

boj

 

Po raz kolejny powyższe rozwiązania zostały przegłosowanie stosunkiem głosów 8:1. Przeciwny pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian był Gouchi Kataoka, który preferowałby poluzowanie polityki pieniężnej. Kataoka zaproponował, by prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%. Miałoby to być odpowiedzią na ryzyko, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej. Kataoka podtrzymuje tę propozycję od kilku miesięcy.

 

Dzisiejsza decyzja BoJ nie miała praktycznie żadnego wpływu na rynek walutowy – na parach z jenem nie obserwowaliśmy ruchów z większą zmiennością.  Decyzja i postawa Rady Politycznej BoJ była zgodna z oczekiwaniami. Bank centralny przez cały czas sygnalizuje, że nie zamierza odchodzić od ekstremalnie luźnej polityki pieniężnej, dopóki nie osiągnie celu inflacyjnego. Z tego względu rynki nie próbują dyskontować potencjalnych zmian.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk