• Odbierz prezent
Bank ING opublikował protokół Bulletproofs dla sieci blockchain

ING, holenderski bank i dostawca usług finansowych, opublikował otwartoźródłowe rozwiązanie o nazwie Bulletproofs, służące do zwiększania wydajności i decentralizacji prywatnych sieci blockchain.

 

Duński bank pracuje nad rozwojem prywatnych sieci blockchain od drugiej połowy 2017 r. (podobnie jak np. JPMorgan ze swoim Quorum). Pierwsza wersja sieci wykorzystywała rozwiązania zapewniające prywatność oparte na protokole Zero Knowledge, zaimplementowanym m.in. w kryptowalucie Zcash (ZEC), nazwanym przez ING ZKRP (Zero-Knowledge Range Proof). Rozwiązanie to pozwalało np. przyszłemu kredytobiorcy na udowodnienie za pomocą smart kontraktu, że jego dochody znajdują się w określonym zakresie kwot, bez ujawniania dokładnej wartości. W 2018 r. rozwinięto kolejne rozwiązanie o nazwie ZKSM (Zero-Knowledge Set Membership), które pozwalało na przekazanie dodatkowych danych poza numerycznymi, takich jak m.in. potwierdzenie danych osobistych bez ich ujawnienia.

Nowa implementacja o nazwie Bulletproofs zapewnia większą wydajność niż protokoły Zero-Knowledge i nie wymaga zaufanych węzłów, które określają konfigurację smart kontraktów, co było konieczne w dotychczasowych rozwiązaniach.

Rozwiązanie Bulletproofs od ING jest całkowicie otwartoźródłowe i może być dowolnie wykorzystane przez programistów smart kontraktów.

 

Warto dodać, że protokół Bulletproofs został zaimplementowany w kryptowalucie Monero (XMR) w lipcu zeszłego roku, znacznie zwiększając jej wydajność.

 

Czytaj także: Monero po audycie Bulletproofs - transakcje XMR o 80% szybsze i tańsze

W zeszłym tygodniu firma Kudelski Security, zajmująca się m.in. audytem systemów kryptograficznych oraz cyberbezpieczeństwem, wydała raport którego przedmiotem była zapewniająca anonimowość kryptowaluta Monero (XMR), a konkretnie jej nowy protokół o nazwie „Bulletproofs”. Wstępne wyniki audytu są p.. Czytaj
Monero po audycie Bulletproofs - transakcje XMR o 80% szybsze i tańsze

 

Notowania: ING Groep NV

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURONEXT:INGA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk