• Sklep
  • Odbierz prezent
Bank Australii dołącza do klubu gołębi. Kurs dolara australijskiego AUD/USD reaguje spadkami

Bank Rezerw Australii utrzymał główną stopę procentową na kwietniowym posiedzeniu na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc., Była to decyzja zgodna z rynkowym konsensusem. W rezultacie RBA utrzymuje rekordowo niskie stopy procentowe już 32 miesiąc z rzędu. Decydenci uznali, że w najbliższym czasie inflacja spadnie z powodu niższych cen ropy na początku tego roku, podczas gdy inflacja bazowa ma pozostać stabilna. Ponadto Rada powtórzyła, że będzie nadal monitorować rozwój sytuacji i wyznaczać politykę pieniężną w celu wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego i osiągania celu inflacyjnego.

Niemniej jednak gołębio zabrzmiał dłuższy powrót inflacji do celu w czasie niż wcześniej zakładano, o czym możemy przeczytać w komunikacie RBA:
“Inflacja pozostaje niska i stabilna. Przewiduje się, że inflacja bazowa może rosnąć stopniowo w ciągu najbliższych kilku lat, choć trwa to nieco dłużej niż wcześniej oczekiwano. Główny scenariusz zakłada, że inflacja bazowa może wynieść 2% w tym roku i 2,25% w 2020 r.”

1

Kurs dolara australijskiego AUDUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Notowania dolara australijskiego zareagowały spadkiem na komunikat RBA, co powoduje, że rynek po raz trzeci testuje okolice 0,7070 oraz zbliża się ponownie do pokonanego górnego ograniczenia w potencjalnej formacji klina zniżkującego.

Na dolarze australijskim AUD już od dłuższego czasu działają dwie przeciwstawne siły, które nie pozwalają na wykreowanie większego trendu. Z jednej strony słabsze dane z Australii wraz z coraz bardziej gołębim RBA i wyceną obniżek stóp procentowych, a z drugiej strony poprawa w chińskiej gospodarce, czy optymizm dotyczący rozmów handlowych. Jeszcze chwilę zapewne przyjdzie nam poczekać, aby zobaczyć, który z tych dwóch czynników okaże się silniejszy.

Nota prawna

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk