• Odbierz prezent
Bank Anglii z największą podwyżką od 27 lat! Jak zareagował kurs funta (GBP) na rozczarowujący wynik?
fot. freepik.com

Bank Anglii podniósł wczoraj stopy procentowej o 50 punktów bazowych, co było największą jednorazową podwyżką od 1995 r. Ten historyczny ruch był zgodny z konsensusem rynkowym.

Komitet Polityki Pieniężnej głosował większością 8-1 za podniesieniem stóp o 50 punktów bazowych. Rynek oczekiwał jednak, że członkowie zagłosują jednogłośnie. Stąd wynik mógł okazać się rozczarowaniem.

 

Funt stracił, ale tylko na chwilę

W podsumowaniu posiedzenia Komitet stwierdził, że inflacja może dalej rosnąć do poziomu powyżej 13 proc. w ostatnim kwartale tego roku. Spadku inflacji do celu 2 proc. oczekuje się do 2024 r. Wg Komitetu recesja w Wielkiej Brytanii rozpocznie się w ostatnim kwartale br., ponieważ pogarszają się perspektywy dotyczące dynamiki PKB.

W wyniku osłabienia perspektyw wzrostu i jednego głosu przeciw podwyżce stóp procentowych w pierwszej chwili funt mógł zareagować spadkiem, tracąc względem dolara ok. 0,5 proc. Kurs GBP/USD spadł poniżej 1,2100. Dziś rano wrócił jednak w rejon 1,2150.

 

 

Dziś dane o sytuacji na rynku pracy w USA

Dziś rynek zdaje się żyć odczytem danych z amerykańskiego rynku pracy, czyli NFP. Konsensus zakłada, że w lipcu w amerykańskiej gospodarce przybyło 250 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,6 proc. Inne raporty mogą jednak wskazywać na pogorszenie sytuacji, ponieważ amerykańskie firmy ogłosiły plany redukcji 25810 miejsc pracy w lipcu 2022 r., co oznacza wzrost o 36,3 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. Jest to druga z największych liczb zwolnień w tym roku. Raport Challengera wskazuje jednak, że zwolnienia na większą skalę jeszcze się nie rozpoczęły pomimo oznak spowolnienia tempa wzrostu zatrudnienia po dłuższym okresie wzrostu.

Rynek pracy w USA wraz z inflacją wchodzą w podwójny mandat Rezerwy Federalnej. Amerykański bank centralny może zacieśniać politykę monetarną, ale tylko do momentu, gdy nie pojawią się oznaki pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Stąd też dane dotyczące zatrudnienia mogą wychodzić obecnie na pierwszy plan. Publikacja NFP dziś o godz. 14:30.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk