• Sklep
  • Odbierz prezent
Bank Anglii - wszystko zależne od Brexitu, który generuje potężne wahania kursu funta, w tym funta do złotego

Komitet Polityki Monetarnej (MPC) Banku Anglii zagłosował jednogłośnie za utrzymaniem głównej stopy procentowej na poziomie 0,75 proc. podczas posiedzenia zakończonego 21 marca, zwracając szczególną uwagę na temat Brexitu. Przedstawiciele MPC wspomnieli o kontynuacji w spowolnieniu globalnego wzrostu oraz handlu. Inflacja z kolei ma pozostać blisko 2 proc. celu w nadchodzących miesiącach.

W komunikacie BoE możemy przeczytać, że

zmieniające się oczekiwania co do potencjalnego charakteru i terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal generuje zmienność cen aktywów w Wielkiej Brytanii, w szczególności kursu funta szterlinga. Niepewność dotycząca Brexitu nadal negatywnie wpływa na zaufanie i działalność gospodarczą w krótkim terminie. Wzrost zatrudnienia był silny, chociaż badania ankietowe sugerują, że perspektywy do dalszej poprawy nie są już tak optymistyczne - podano w komunikacie.

Bank Anglii wskazuje oczywiście na istotność procesu i daty Brexitu, jako kluczowego wydarzenia dla rozwoju sytuacji ekonomicznej oraz dalszych działań w polityce monetarnej: perspektywy gospodarcze nadal będą w znacznym stopniu zależeć od charakteru i terminu wycofania się UK z UE w szczególności od nowego porozumienia handlowego między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem i czy ich adaptacja będzie nagła czy płynna oraz od tego, jak na to wszystko zareagują gospodarstwa domowe, firmy oraz rynki finansowe.

Odpowiednia ścieżka polityki pieniężnej będzie zależeć od wpływu tych skutków na popyt, podaż i poziom kurs wymiany. Reakcja polityki pieniężnej na Brexit, niezależnie od jego formy, nie będzie automatyczna i mogłaby być w jednym lub drugim kierunku - konkluduje MPC.

Po publikacji zgodnej z oczekiwaniami i siłą rzeczy bez żadnego forward guidance kurs funta brytyjskiego niewiele się zmienił. W kontekście wahań kursu ważniejsze jest rozpoczynające się dziś spotkanie przedstawicieli UE, czyli przede wszystkim czy Brexit zostanie oddalony w czasie, a jeśli tak, to do kiedy.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk