• Odbierz prezent
Bank Anglii wita Jane Austen na brytyjskim funcie!

Jane Austen – ikona angielskiej literatury, to postać, która będzie widnieć na banknocie dziesięciofuntowym. Wczoraj Bank Anglii (BoE) zaprezentował nowy projekt 10£. Data prezentacji nie jest przypadkowa. 18 lipca to 200 rocznica śmierci pisarki. Dowiedz się o tym, jak Mark Carney zastąpił wizerunek Karola Darwina autorką „Dumy i uprzedzenia”.

 

Jane Austen – inauguracja nowego banknotu

Jane Austen była czołową angielską pisarką z przełomu XVIII i XIX wieku. Najsłynniejszą jej powieścią była znana szerokiemu gronu „Duma i uprzedzenie”. Stąd też na nowym 10-funtowym banknocie pojawił się cytat z tejże powieści: „Oświadczam, że nie ma przyjemności większej nad czytanie". Brytyjczycy cenią sobie klasyków i postaci, które miały istotny wpływ na kulturę, historię i osiągnięcia Wielkiej Brytanii. Nie dziwi zatem fakt, że w symbolicznym dniu, to właśnie zmarła przed 200 laty autorka pojawia się na 10-funtowym banknocie. Mark Carney podczas inauguracji nowego banknotu w Katedrze Westministerskiej skomentował ideę estetyki funta brytyjskiego i postaci na nim widniejących:

"Nasze banknoty służą za repozytorium zbiorowej pamięci kraju, promując świadomość chwalebnej historii Zjednoczonego Królestwa i podkreślają wkład jego najznakomitszych obywateli".

10 funtów z wizerunkiem pisarki ma wejść do obiegu we wrześniu tego roku.

10 funtów z wizerunkiem Jane Austen

 FXMAG forex bank anglii wita jane austen na brytyjskim funcie! bank anglii mark carney funt jane austen gbp 1

Źródło: Bank of England

Bardziej wytrzymały banknot

Nowy projekt 10-funtowego banknotu został wykonany z wysokiej jakości polimerów. W zeszłym roku Bank Anglii wypuścił do obiegu banknoty wykonane według nowych standardów. Tradycyjny papier zastąpiono materiałami polimerycznymi, które nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. W zeszłym roku sam Mark Carney zaprezentował wytrzymałość 5-funtowego banknotu.

„To dodatkowe zabezpieczenie oznacza zachowanie lepszego stanu [banknotów] na dłużej. Wytrzymałość przynajmniej 2,5 razy dłuższa niż w przypadku papierowego odpowiednika.” – komentował w Westministerze Mark Carney podczas inauguracji 10£ z Jane Austen.

 

Ile lat ma brytyjski funt?

Wiedząc już o najnowszych standardach, jakie wiążą się z wykonaniem banknotów brytyjskich warto przyjrzeć się genezie samego funta. Jego początki sięgają 9 stulecia. Anglosasi używali srebrnych pensówek, które dały początek brytyjskiej walucie. Interesujący może wydawać się także fakt, skąd wziął się symbol funta - £? Wywodzi się on od łacińskiego słowa libra, które w czasach jeszcze istnienia Cesasrstwa Rzymskiego było odpowiednikiem jednostki przeliczeniowej walut na ich faktyczną wagę.

Co z początkami papierowych funtów? Ich pierwotna emisja związana była z powstaniem Banku Anglii, którego korzenie sięgają 1694 roku. Instytucję finansową powołano po to by wspomogła finansowanie wojny z Francuzami. Bank wkrótce zaczął emitować papiery depozytowe, na których wypisywano konkretną wartość w funtach (jeszcze w formie bilonu), jaką emitent zobowiązywał się wypłacić biorcy papieru.

Pierwszy 10 - funtowy banknot wypuszczono do obiegu w 1759 roku. Emisja banknotu, była efektem zmniejszenia brytyjskiej rezerwy złota. Przyczyną tego była zaś Wojna Siedmioletnia, która zubożyła brytyjski skarbiec.

Co ciekawe, dzisiejsze 10 GBP to ekwiwalent 1000 GBP w okresie życia Jane Austen. Mark Carney dodaje, że jest to kwota, jaką otrzymała pisarka za swoją pierwszą książkę.

 

Już teraz możesz zobaczyć, w jaki sposób będzie zabezpieczony nowy banknot:

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk