• Odbierz prezent
Bank Anglii umacnia funta

Dzisiejsza decyzja MPC okazała się zgodna z oczekiwaniami rynków. Funt i tak reagował na nią pozytywnie, ze względu na podniesione prognozy dla wzrostu gospodarczego.

 

Członkowie MPC (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej) postanowili utrzymać obecny poziom stóp procentowych. Ostatnią zmianą była podwyżka w listopadzie ubiegłego roku. Nie dokonano również zmian w ramach programu QE, który nadal będzie prowadzony w tempie 435 mld funtów rocznie. Decyzja zapadła jednogłośnie – stosunkiem głosów 9:0.

 

Stopa procentowa BoE

boe

 

Oświadczenie do decyzji w zasadzie nie przyniosło wiele nowych informacji. Zaznaczono, że prognozy dla wzrostu gospodarczego zostały nieznacznie podniesione (co jest pozytywną wiadomością w kontekście potencjalnych podwyżek stóp). Prognozy dla inflacji nie zostały zmienione. Wskazano przy tym, że ewentualne podwyżki stóp procentowych w przyszłych latach będą stopniowe i ograniczone (podobnie jak w przypadku grudniowego komunikatu).

 

Funt reagował pozytywnie na komunikat BoE, choć ten nie był szczególnie jastrzębi (w porównaniu do reakcji rynku). W przypadku pary GBP/USD obserwowaliśmy wzrost kursu o 130 pipsów. Umocnienie funta możemy wiązać z poprawą prognoz dla wzrostu gospodarczego, co może wesprzeć scenariusz podniesienia stóp procentowych w II kwartale tego roku.

 

GBP/USD

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk