W lipcu Bank Anglii zapowiedział wprowadzenie nowego banknotu 10-funtowego. Zgodnie z prezentacją w Katedrze Westministerskiej, banknot będzie przedstawiał wizerunek literatki Jane Austen. Bank Anglii przypomina, że już 14 września nadejdzie premiera nowego banknotu. Na tę okazję BoE przygotował specjalną stronę poświęconą nowym 10 funtom.
14 września, to data premiery nowego banknotu o nominale 10 funtów. Bank Anglii informuje Brytyjczyków o kwestiach dotyczących wprowadzenia do obiegu nowego, bardziej trwałego (wykonanego z polimerów) banknotu. Na stronie: http://www.thenewten.co.uk/, można znaleźć istotne informacje o dacie premiery, momencie wycofania z obiegu „starych dziesiątek (do wiosny 2018 roku). Bank Anglii dostarcza poprzez stronę także informacje dla sprzedawców (ang. retailers), którzy po wprowadzeniu nowego banknotu będą musieli zapoznać się wyznacznikami oryginalności nowego banknotu. Co więcej wprowadzenie nowego banknotu będzie wiązało się z uaktualnieniem urządzeń przechowujących banknoty i sprawdzających ich autentyczność.
Bank Anglii za największą zaletę nowych banknotów (nie tylko o nominale 10 funtów, bo już wcześniej wydał „pięciofuntówkę” z wizerunkiem Winstona Churchilla) uważa wykorzystanie w nich nowych materiałów – polimerów. Trzema głównymi zaletami polimerycznej powłoki banknotu są: czystość, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Dzięki polimerycznej powłoce trudniej jest podrobić znaki świadczące o autentyczności baknotu. Papierowe banknoty często ulegały zniszczeniu przez ich podatność na zabrudzenia. Przedstawiciele BoE tłumaczą, że nowe polimeryczne banknoty będzie trudniej zabrudzić, a ich wytrzymałość i ma być 2,5 razy większa niż tych papierowych.
Bank Anglii jednak nie poprzestaje na 5- i 10- funtowych banknotach. Zmianom wizerunkowym i materiałowym ulegnie również banknot 20-funtowy. Inauguracja nowej „dwudziestki” odbędzie się w 2020 roku. Wizerunek ekonomisty Adama Smitha zastąpi XIX wieczny malarz William Turner.