• Odbierz prezent
Bank Anglii niespodziewanie obniża stopy do historycznie niskiego poziomu. Kurs funta szaleje

Po amerykańskiej rezerwie federalnej i australijskim banku rezerw kolejny bank centralny decyduje się na niespodziewaną interwencję związaną z coraz bardziej napiętą sytuacją wokół epidemii koronawirusa. Bank Anglii w środę 11 marca obniżył stopy procentowe o pół punktu procentowego, do najniższego poziomu w historii Wielkiej Brytanii. Oprócz tego, BoE zapowiedział powrót do programu dodatkowego finansowania dla banków, którego wartość ma wynieść ponad 100 mld funtów.

 

Bank Anglii na pozaprogramowym posiedzeniu, które odbyło się w środę 11 marca zdecydował o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt. procentowego, z 0,75% do aktualnych 0,25%. Tak niski poziom stóp był już ustanowiony w Wielkiej Brytanii w latach 2016-17 i jest on najniższym w historii tego kraju.

 

Jak w swoim przemówieniu zapewnił prezes BoE Mark Carney, obniżka stóp ma wesprzeć biznes i poprawić negatywne nastroje konsumentów, a także ułatwić przepływy finansowe pomiędzy firmami. Reakcja BoE jest odpowiedzią na przejściowe problemy i długoterminowe skutki, jakie epidemia koronawirusa wywoła w gospodarce UK.

 

Kurs funta zareagował osłabieniem na niespodziewaną decyzję banku centralnego Anglii. EUR/GBP po nagłym wystrzale cenowym z 0,878 do 0,883 aktualnie spada do poziomu 0,875. Kurs funta do dolara amerykańskiego (GBP/USD) aktualnie reaguje niewielkimi wzrostami (1,294) po mocnym ruchu spadkowym z 1,293 do 1,283.

Podobnie było z kursem funta do polskiego złotego (GBP/PLN) - tuż po ogłoszeniu decyzji BoE spadł on z 4,91 do 4,875, aktualnie zaś złoty umacnia się w stosunku do funta przy kursie 4,931.

Czytaj także: Fed niespodziewanie tnie stopy procentowe w obawie przed koronawirusem. Kurs dolara reaguje

Amerykańska Rezerwa Federalna we wtorek 3 marca zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych, co jest pewnym zaskoczeniem, ze względu na termin - posiedzenie FOMC miało odbyć się dopiero 17 marca. Tak szybka i niespodziewana decyzja Fedu spowodowana jest reakcją na rynkowe napięcia związane z postępują.. Czytaj
Fed niespodziewanie tnie stopy procentowe w obawie przed koronawirusem. Kurs dolara reaguje

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk