• Odbierz prezent
Bank Anglii nie zmienia stóp procentowych przed referendum
Z artykułu dowiesz się:

- Jaką decyzję podjął BoE w sprawie stóp procentowych

Kolejny bank centralny ogłosił swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Podobnie jak wcześniej FED, BoJ i SNB Bank Anglii zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To już ostatnie posiedzenie MPC (odpowiednik polskiej RPP) przed referendum w sprawie Brexitu. Eksperci nie oczekiwali, by przed tym wydarzeniem Bank Anglii zdecydował się wykonać jakiekolwiek ruchy. Przyszłe działania Banku będą zależne od wyników referendum.

 

Stopa procentowa BoE

FXMAG forex bank anglii nie zmienia stóp procentowych przed referendum 1

 

Stopa procentowa Banku Anglii od marca 2009 roku utrzymuje sie na rekordowo niskim poziomie 0,5%. W grudniu BoE sygnalizował, że może być pierwszym bankiem centralnym na starym kontynencie, który podobnie jak FED zacznie  cykl podwyżek stóp procentowych. Przeszkodą w pierwszym kwartale okazały się zawirowania na globalnych rynkach finansowych, a od drugiego kwartału brytyjską gospodarkę zaczął straszyć Brexit. Ostatnie dane z gospodarki wskazują, że jest ona bardzo silna i tak naprawdę BoE potrzebuje jedynie poprawy wskaźników inflacji, by móc myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej. Wszystko to oczywiście odbywa się przy założeniu pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W przypadku wyjścia Bank może być zmuszony luzować politykę pieniężną, by stymulować gospodarkę.

 

Wśród 9 członków MPC wszyscy zagłosowali za utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych. To w wystarczającym stopniu pokazuje, że na ostatnich posiedzeniach Komitet nastawiony był na taktykę 'oczekiwania'. Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy większej reakcji na decyzję - była ona zgodna z prognozami i oczekiwaniami rynków.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk