• Sklep
  • Odbierz prezent
Bank Anglii i jego mowa-trawa
Z artykułu dowiesz się:

- Jak trudne do odbioru są komunikaty BoE

Główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane przyznał, że BOE ma spory problem z dotarciem do przeciętnego odbiorcy komunikatów Banku.

Transparentność Banków Centralnych jest niezwykle istotna ze względu na to jak ważną rolę pełnią one w systemie finansowym. Jednak transparentonść na nic się zdaje, gdy druga strona nie jest w stanie odebrać komunikatu. Nie przez to, że jest on trudnodostępny lub w ogóle go nie ma, ale przez to, że jest on niezrozumiały dla odbiorcy.

Tylko 25% ogółu społeczeństwa brytyjskiego uważa, że bank centralny wyjaśnia swoje działania i decyzje w słowach, które są w stanie zrozumieć. Komunikaty BoE, czy to słowne, czy pisane, są znacznie bardziej skomplikowane niż choćby roczne sprawozdania banków komercyjnych (!).

 

Przeciętna długość słów w komunikatach

FXMAG forex bank anglii i jego mowa-trawa 1

źródło: Bloomberg

 

BoE w swoich komunikatach używa przeciętnie słów o długości powyżej pięciu znaków (miejmy na uwadze to, że język angielski obfituje w dość krótkie słowa). Dla powrównania komunikaty banków komercyjnych składają się ze słów o średniej długości około 4,8 znaków. Tabloidowe publikacje są nieo bardziej uproszczone (około 4,7 znaku na słowo).

Oficjele Banku Anglii z pewnością mogą się uczyć od polityków. Ci wiedzą, że prosta komunikacja ze społeczeństwem jest kluczem do sukcesu. Komunikaty polityków są w słowach znacznie prostsze niż wiadomości w tabloidach i złożone są ze słów o przeciętnej długości około 4,4 znaków.

 

Haldane przyznał, że również jego przemowy mogą być trudne dla przeciętnego odbiorcy. "Oceniając swoje własne przemówienia, włączając również to, wniosek jest prosty: one również nie są zrozumiałe dla większości odbiorców" - powiedział Haldane. Co jakoby podsumowuje jego przemówienie składające się z bagatela 9000 słów.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk