• Sklep
  • Odbierz prezent
bancor dex zhackowany

W poniedziałek 9 lipca zdecentralizowana giełda Bancor poinformowała o udanym ataku, jaki został dokonany na jej platformie. Wyłom w systemie zabezpieczeń pozwolił hakerom na kradzież środków w Ethereum wartych ponad 12 mln dolarów. Giełda obecnie zawiesiła swoje działanie i poinformowała, że żaden z portfeli użytkowników platformy nie ucierpiał w ataku.

 

Giełda poinformowała o problemach z bezpieczeństwem na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

 

Wg zapewnień giełdy, jakiekolwiek środki należące do użytkowników nie zostały skradzione, a zhackowany portfel należał do samej giełdy. W poniedziałek ok. godz. 2:00 (czasu polskiego) z portfela Ethereum rozpoczęto transfer ETH oraz tokenów ERC20 - BNT (Bancor) oraz NPXS (Pundi X).

Ofiarą ataku padło niemal 25 tys. ETH, wartych niecałe 12 mln dolarów; 3.2 mln tokenów BNT, wartych niemal 10 mln dolarów oraz ok. 230 mln tokenów NPXS, wartych ok. 1 mln dolarów.

 

Skradzione tokeny BNT, które są natywnymi kontraktami ERC20 wyemitowanymi przez Bancor w czasie ich zbiórki ICO, zostały w całości zamrożone, dzięki zawartemu w ich kodzie źródłowym mechanizmowi obronnemu, który został stworzony m.in. do zablokowania środków, które stały się przedmiotem kradzieży.

W przypadku pozostałych środków w Ethereum - ETH oraz NPXS - wciąż znajdują się one w rękach hakerów. Bancor oświadczył, że nieustannie śledzi skradzione środki i współpracuje z dziesiątkami innych giełd kryptowalut, aby uniemożliwić złodziejom ich upłynnienie. Adres, na który dokonano transferu skradzionych środków, zawierający obecnie ponad 25.5 tys ETH, znajduje się na poniższym zrzucie ekranu:

ethereum

Adres Ethereum, na który przetransferowano środki skradzione z giełdy Bancor, Źródło: etherscan.io

 

Część ze skradzionych środków została wymieniona na inne kryptowaluty za pomocą kantoru kryptowalut Changelly, jednak nie wszystkie udało się hakerom upłynnić, gdyż jak twierdzi prezes Changelly - Konstatnin Gladych - część z nich została zamrożona, a kantor pozostaje w stałym kontakcie z giełdą Bancor, aby namierzyć skradzione Ethereum.

 

Obecnie (10 lipca 10:30) handel na giełdzie Bancor wciąż jest niedostępny, a witryna internetowa informuje o przerwie technicznej.

 

To nie pierwszy przypadek kradzieży Ethereum z portfeli należących do giełd kryptowalut w ostatnim czasie. 10 czerwca okradziona została południowokoreańska giełda Coirnrail, tracąc środki o ówczesnej wartości ok. 40 mln dolarów. Giełda padła ofiarą ataku phishingowego, w ramach którego skradziono głównie mało znane tokeny ERC20 (w tym skradziony również z Bancor NPXS) oraz ponad 1900 ETH. Cześć środków udało się odzyskać, poprzez ich zamrożenie na giełdach, z których hackerzy próbowali je upłynnić.

 

Główną przyczyną udanych kradzieży jest niewłaściwe zabezpieczenie portfeli z dużymi saldami, a także samo utrzymywanie dużej liczby środków przez dłuższy czas na hot walletach (portfelach, które są połączone z internetem), zamiast wykorzystania tzw. cold storage (szyfrowanie kluczy prywatnych bez dostępu do sieci).

 

Bancor - jedno z najszybszych i najbardziej udanych ICO

Izraelska platforma do prognozowania zachowania rynku oraz zdecentralizowana giełda tokenów opartych na blockchainie Ethereum zapisała się w historii walut cyfrowych jako jedno z najkrótszych i najbardziej zyskownych ICO - w trzy godziny zebrano 390 tys. ETH wartych wówczas 153 mln dolarów.

Sprzedaż tokenów rozpoczęła się 12 czerwca 2017 r. i docelowo miała zebrać kwotę 250 tys. ETH w godzinę za pomocą tokenów BNT. Ze względu na potężne przeciążenie sieci Ethereum i wiele niezrealizowanych transakcji, zdecydowano na przedłużenie zbiórki o dwie godziny. Przez problemy z siecią nie udało się zrealizować smart kontraktu, w ramach którego sprzedanych miała zostać liczba BNB odpowiadająca wartości 250 tys. ETH (cena BNT w trakcie ICO wynosiła 0.01 ETH).

Trudno stwierdzić co było przyczyną tak dużego zainteresowania projektem, warto jednak podkreślić, że udało mu się w swoim czasie stać się najbardziej zyskownym ICO, któremu udało się wyprzedzić ówczesnego lidera - słynny projekt The DAO, który w maju 2016 r. zebrał 152 mln dolarów.

Mimo, że ICO Bancor trwało jedynie trzy godziny (choć miało trwać 60 minut), to nie jest najszybszą zbiórką funduszy - zdecydowanym liderem jest BAT (Basic Attention Token), któremu udało się zebrać 35 mln dolarów w 30 sekund.

Bezdyskusyjnym liderem jeśli chodzi o czas trwania ICO i wartość sprzedanych tokenów jest projekt EOS, który podczas niemal rocznej zbiórki zgromadził ponad 4.2 mld dolarów.

 

Reakcja rynku

Natywny token ERC20 projektu Bancor - BNT - zanotował ponad 15% spadek notowań i jest wyceniany po 2.55 USD (dla przypomnienia - cena tokenu podczas ICO wynosiła 0.01 ETH lub 3.92 dolara).

bntusd

BNT/USD H1, Binance

 

Kradzież tokenów ze zdecentralizowanej giełdy Bancor nie pozostała również obojętna dla globalnej sytuacji rynku kryptowalut.

Kurs najpopularniejszej kryptowaluty bitcoin (BTC) odnotował 3% spadek i wynosi ok. 6550 dolarów, zaś kurs kryptowaluty Ethereum (ETH) spadł o 6.5% i jej cena wynosi obecnie 453 dolary.

Globalna kapitalizacja rynku spadła o 5% w stosunku do poniedziałku 9 lipca, notując wartość 260 mld dolarów.

 

Kradzież ze zdecentralizowanej giełdy Bancor miał miejsce na kilka dni po kontrowersyjnych słowach Vitalika Buterina, współtwórcy Ethereum:

Czytaj także: „Scentralizowane giełdy kryptowalut będą smażyć się w piekle”, czego życzy im Vitalik Buterin, twórca Ethereum

Współtwórca platformy Ethereum (ETH), Vitalik Buterin, stanowczo skrytykował scentralizowane giełdy kryptowalut i praktyki, jakich się dopuszczają podczas piątkowej (6 lipca) rozmowy z dziennikarzem TechCrunch na konferencji w szwajcarskim Zugu.   Buterin wielokrotnie podkreślał swoje poglądy na t.. Czytaj
„Scentralizowane giełdy kryptowalut będą smażyć się w piekle”, czego życzy im Vitalik Buterin, twórca Ethereum

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk