• Odbierz prezent
Banco Santander i 5 innych spółek - okazje dywidendowe tygodnia

Ostatnie tygodniowe raporty dotyczące spółek dywidendowych zawierały po kilkanaście pozycji, jako że aktualnie znajdujemy się w środku sezonu dywidendowego. W tym tygodniu okazji dywidendowych będzie nieco mniej, bo tylko 6. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Grupa Azoty – 23 lipca (8 sierpnia)
  • Calesco – 23 lipca (14 sierpnia)
  • Forbuild – 25 lipca (17 sierpnia)
  • Kancelaria prawna – inkaso WEC - 26 lipca (13 sierpnia)
  • Banco Santander – 27 lipca (1 sierpnia)
  • JHM Development – 27 lipca (30 września)

 

Stopa dywidendy

Zdecydowanie najwyższą stopę dywidendy w powyższym gronie oferuje Forbuild (w 2015 roku spółka zmieniła nazwę z Betomax Polska). Spółka zdecydowała się przeznaczyć na wypłatę dywidendy 1,6 mln zł z zysku za 2017 rok. Jest to połowa całego zysku osiągniętego w poprzednim roku. Na jedną akcję spółki przypada 0,12 zł dywidendy, co daje stopę dywidendy na poziomie 7,4%. Jest to bardzo atrakcyjna stopa dywidendy, choć na przestrzeni ostatnich tygodni mieliśmy wiele przykładów spółek oferujących wyższą stopę dywidendy.

W powyższym gronie Forbuild jest w zasadzie jedyną spółką oferującą atrakcyjną stopę dywidendy. Stopa zwrotu z dywidendy dla Grupy Azoty i Kancelarii prawnej – inkaso WEC jest niższa niż 3%, a dla pozostałych spółek niższa niż 2%. Nieco inaczej należy jednak spojrzeć na dywidendę wypłacaną przez Banco Santander. Hiszpański bank, notowany również na GPW, wypłaci pierwszą zaliczkę na poczet dywidendy za 2018 rok. Będzie to pierwsza z czterech transz dywidendy. Wysokość poszczególnych transz jest zazwyczaj zbliżona, a różnice mogą wynikać np. z kursów walutowych (dywidenda wypłacana jest w euro). Można więc oczekiwać, że przy utrzymaniu akcji banku do czasu wypłaty kolejnych transz przyniesie stopę zwrotu na poziomie 5-6%, co już jest całkiem atrakcyjnym poziomem. Wypada przy tym dodać, że w przypadku 2 zaliczki za dany rok (wypłata zazwyczaj w listopadzie) Santander ma zamiar od tego roku umożliwiać akcjonariuszom wybór pomiędzy wypłacie dywidendy w gotówce lub w akcjach banku.

 

Historia wypłat

Najmocniejszą historię wypłat dywidendowych spośród analizowanych dziś spółek ma Banco Santander. W ostatniej dekadzie bank co roku dzielił się zyskiem z akcjonariuszami, dokonując cokwartalnych wypłat zaliczkowych. Dla inwestorów z GPW możliwość załapania się na dywidendę hiszpańskiego banku istnieje dopiero od kilku lat, gdyż Santander wprowadził swoje akcje na warszawską giełdę pod koniec 2014 roku. Ci mieli więc możliwość zapisania się na wypłaty dywidendowe za 2015, 2016, 2017 i teraz za 2018 rok. W poprzednich 3 latach wysokość dywidendy wypłacanej na jedną akcję systematycznie rosła, a zaliczka za I kwartał 2018 roku wskazuje, że trend ten może zostać podtrzymany.

Niezłą historią wypłąt mogą pochwalić się Grupa Azoty i Calesco. Pierwsza z tych spółek na przestrzeni dekady dokonuje szóstej wypłaty, w tym piątek na przestrzeni ostatnich 6 lat (nie dokonano wypłaty za 2014 rok). Wypłata za 2017 rok będzie najwyższa od tej za 2012 rok (dokonanej po 3-letniej przerwie). Dla Calesco wypłata dywidendy za 2017 rok będzie piątą na przestrzeni 8 lat (wypłaty nie dokonano np. w ubiegłym roku) i czwartą na przestrzeni ostatnich 5 lat. Będzie również najniższą od tej za 2010 rok. Wcześniej obserwowaliśmy trend rosnącej wysokości dywidendy.

Pozostałe analizowane spółki mają raczej słabą historię wypłat dywidendowych. Kancelaria prawna – inkaso WEC dokonuje trzeciej wypłaty z rzędu, co wraz z faktem rosnącej wysokości wypłat jest zachęcającym czynnikiem. JHM Development i Forbuild dokonują 2 wypłaty dywidendy, przy czym pierwsza z tych spółek miała roczną przerwę w wypłatach, a druga trzyletnią.

 

Podsumowanie

Choć najwyższą stopę dywidendy może pochwalić się Forbuild, to z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe wygląda ona mało atrakcyjnie. Po pierwsze, słaba historia wypłat sprawia, że trudno oczekiwać równie atrakcyjnych, ale systematycznych wypłat w przyszłych latach. Po drugie, mówimy o spółce notowanej na GPW i przy okazji posiadającej niezbyt wysoki free float (ok. 20%). To sprawia, że akcje spółki są bardzo niepłynne, a w przypadku wielu sesji obrót nimi nie istnieje. Spośród analizowanych dziś spółek warto jednak zwrócić uwagę na Banco Santander. Jest to ogromna spółka, dokonująca systematycznych, i co ważne, kwartalnych wypłat dywidend. Stopa dywidendy w jej przypadku, biorąc pod uwagę sumę oczekiwanych zaliczek, jest przy tym całkiem atrakcyjna. Minusem spółki jest jednak bardzo niski obrót na warszawskim parkiecie. Spółka posiada bardzo płynny rynek w ujęciu ogólnym, ale mają go inwestorzy np. w Londynie i Madrycie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk