• Odbierz prezent
Badanie Lewiatana: 72% firm docenia znaczenie odnawialnych źródeł energii
  • 72% firm uważa, że odnawialne źródła energii mogą być ważnym elementem miksu energetycznego Polski, ponieważ są stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.
  • 33% przedsiębiorstw dopuszcza, w perspektywie najbliższych pięciu lat, zmianę technologii produkcji spowodowaną Europejskim Zielonym Ładem.

Przedsiębiorcy są przekonani, że w najbliższych latach zielona gospodarka wpłynie też na zmianę portfela produktów firm (27%) czy reorientację biznesu na inne obszary (14%).

Badanie Lewiatana: 72% firm docenia znaczenie odnawialnych źródeł energii - 1

Zapytaliśmy też firmy, czy planują inwestycje w technologie służące znaczącemu obniżeniu emisji gazów cieplarnianych i docelowo osiągnięciu neutralności klimatycznej? 35% respondentów odpowiedziało, że już teraz planuje inwestycje w takie technologie, zaś 35% stwierdziło, że zrobi to w ciągu dwóch lat. W tym kontekście szczególną rolę odegrają technologie cyfrowe.

- Osiągniecie neutralności klimatycznej będzie w dużym stopniu zależeć od zdolności firm do wprowadzania innowacji wykorzystujących technologie cyfrowe. Technologie te należy uznać za czynnik stymulujący czy wręcz kluczowy do rozwiązywania wielu problemów środowiskowych. Przykładowo, sztuczna inteligencja (AI) może pomóc w efektywnym zarządzaniu odpadami czy zwiększyć tempo procesów produkcyjnych, zaś użycie rozwiązań internetu rzeczy (IoT) umożliwi analizowanie danych o produktach, przyspieszając rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym - mówi Aleksandra Musielak, ekspertka ds. cyfryzacji w Konfederacji Lewiatan.

Z badania Lewiatana wynika, ze biznes popiera cel neutralności klimatycznej, ale widzi brak strategii rządu w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu. Polscy przedsiębiorcy uważają, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55% w 2030 roku ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jest o tym przekonanych 93% respondentów.

Przywódcy Unii Europejskiej, na szczycie w Brukseli, porozumieli się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku.

Badanie „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na funkcjonowanie firm” zostało przeprowadzone w listopadzie br. wśród przedsiębiorstw reprezentujących kluczowe branże.

 


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk