• Odbierz prezent
Ławrow-Trump - ryzyko polityczne dla rynków
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego te spotkanie może mieć wpływ na rynki?

Dziś na sytuację rynkową może mieć również wpływ scena polityczna. Oprócz najistotniejszego wydarzenia sesji europejskiej, jakim jest przemówienie Mario Draghiego, w Brukseli będą debatować unijni oficjele w sprawie Brexitu. Jednak spotkanie najwyższego szczebla będzie miało miejsce w Waszyngtonie. Donald Trump odbędzie rozmowę z rosyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

 

Biały Dom zaskakuje

Donald Trump znany jest ze swojej zmienności, która potrafi poruszyć rynki. Jeszcze wczoraj w oficjalnym obiegu krążyła informacja o rozmowach Sekretarza Stanu z rosyjskim MSZ. Wieczorem Biały Dom zadecydował, że nie będzie to jedyne spotkanie Ławrowa w stolicy. Rosyjski minister ma spotkać się również z Donaldem Trumpem. To historyczne wydarzenie. Ostatnim razem kontrowersyjny, rosyjski polityk odwiedził Waszyngton w 2013 roku. Przez prawie 4 lata nie był zapraszany do stolicy USA ze względu na rosyjską agresję skierowaną przeciwko Ukrainie i zajęcie Krymu.

Tillerson, Trump i Ławrow

Były prezes koncernu paliwowego ExxonMobil, Prezydent USA i najbardziej kontrowersyjny, rosyjski minister. Takie spotkanie może okazać się ciekawe nie tylko z perspektywy sytuacji politycznej, ale również rynkowej. Dlatego podczas sesji amerykańskiej, podczas której wysłuchamy także przemówienia Prezydenta oddziału Fed z Bostonu, warto zwrócić uwagę na pary z USD.

Podczas spotkania politycy poruszą istotne tematy. Wśród nich Syria, Ukraina i kwietniowy atak na bazę lotniczą Baszara el-Asada. Jak wiemy, stosunki amerykańsko-rosyjskie są w nie najlepszej kondycji. Sprzeczne poglądy w sprawie wcześniej wspomnianych państw mogą stanowią kość niezgody między mocarstwami konkurującymi ze sobą od ponad 70 lat. 

Dlaczego te spotkanie może być ważne z perspektywy rynków? Wystarczy przywołać ostatni szczyt, w którym wziął udział Donald Trump i Prezydent ChRL – Xi Jinping. Tuż po odbytych rozmowach rynki ponosiły konsekwencje decyzji militarnego odwetu Trumpa w Syrii. Po interwencji drożały złoto i ropa, taniał natomiast rubel. Zmieniło się także nastawienie strony chińskiej do swojego wieloletniego partnera handlowego – Korei Północnej.

Czy zatem dzisiejszy szczyt ważnych polityków poruszy rynki? Wszystko zależy od przebiegu rozmów i ich efektu. Ławrow jest nieugiętym graczem politycznym, trudno oczekiwać porozumienia amerykańsko-rosyjskiego. Jednak mimo wszystko spotkanie Trump-Tillerson-Ławrow, budzi niepewność na rynkach. Opozycja zapewne wypomni Tillersonowi powiązania z prezesem rosyjskiego koncernu petrochemicznego Rosniefet – Igorem Sieczinem, wpisanym na czarną listę wydaną przez Waszyngton.

Zatem dla inwestorów istotne dziś mogą być następujące instrumenty: USD, RUB i ropa. Ważne dane makroekonomiczne znajdziesz w dzisiejszym Przygotowaniu do sesji.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk