• Odbierz prezent
Austriacki indeks giełdowy ATX (AUT20). Co warto o nim wiedzieć? CFD i kontrakty futures na indeks ATX
fot. freepik.com

ATX - nie wskaźnik analizy technicznej, nie standard konstrukcji płyt głównych w komputerach, ale najważniejszy indeks giełdy w Austrii. 

 

Czym jest austriacki indeks ATX20?

Zaczynamy kolejny odcinek kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. Podobnie jak w poprzednich odcinkach, tak i tym razem kontynuujemy naszą podróż po światowych indeksach giełdowych w poszukiwaniu lewarowanej ekspozycji i możliwości rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków. Poprzedni odcinek dotyczył możliwości tradingowych głównego szwajcarskiego indeksu giełdowego, natomiast tym razem zajmę się indeksem sąsiedniego kraju, czyli Austrii.

Najważniejszym indeksem giełdy papierów wartościowych w Wiedniu jest ATX (akronim od Austrian Traded Index), który skupia dwadzieścia największych pod względem kapitalizacji i najbardziej płynnych spółek notowanych na tym parkiecie. Sam indeks jest kalkulowany od 1985 r., tak więc pod względem giełdowej historii ma podobny staż jak większość czołowych indeksów w Europie. Sama giełda w Wiedniu istnieje od 1771 r. i w tym roku obchodziła 250-lecie istnienia. Początkowo notowane na niej były tylko obligacje emitowane przez dynastię Habsburgów. Przeskakując w czasie, mało kto już pamięta, że GPW planowała przejęcie operatora giełdy w Wiedniu w 2014 r. Austriacka Wiener Borse, w tej chwili jest też operatorem giełdy w Pradze, na którą też swego czasu GPW ostrzyło sobie zęby. W tej chwili na regulowanym rynku w Wiedniu jest notowanych zaledwie 65 spółek, a prawie 800 pozostałych to zagraniczne akcje notowane w ramach tzw. globalnego rynku. Można znaleźć tam takie popularne spółki z całego świata jak Volkswagen, Take-Two Interactive, Facebook czy JP Morgan. One oczywiście nie mogą wchodzić w skład austriackiego indeksu.

 

 

 

Spółki wchodzące w skład indeksu ATX. Jakie z nich są najważniejsze?

Sam indeks ATX osiągnął historyczne szczyty na poziomie 4885 pkt. w 2007 r., przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego, W tej chwili znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym, z łatwością przebijając poziomy sprzed pandemicznego krachu w marcu zeszłego roku. Aktualnie wycena indeksu przekracza 3700 pkt, droga do ATH jest jednak bardzo daleka.

W portfelu indeksowym znajduje się 20 spółek z wiedeńskiego parkietu, najważniejsze z nich to: 

  1. Erste Group: największy bank w Austrii (19,58%)
  2. OMV: koncern petrochemiczny i paliwowy (13,34%)
  3. Verbund: największy dostawca energii elektrycznej w Austrii (10,94%)
  4. Raiffeisen Bank (6,92%)
  5. Bawag Group: bank detaliczny (6,74%)
  6. Voestalpine: huta stali, producent metali ciężkich i konstrukcyjnych półproduktów metalowych (6,74%)
  7. Wienerberger: producent materiałów budowlanych, cegieł, pustaków, dachówek (6,01%)
  8. Andritz: koncern produkujący metalowe elementy konstrukcyjne, osprzęt dla OZE czy oferujący linie produkcyjne np. dla branży papierniczej  (5,40%)
  9. ImmoFinanz: operator nieruchomości biurowych i handlowych, notowany również na GPW (3,19%)
  10. Mayr Melnhof Karton: producent materiałów papierniczych i opakowań kartonowych (2,95%)

Ponad 36% składu indeksu to spółki z sektora finansowego, 18% z sektora materiałów, a niecałe 14% to spółki energetyczne

 

Czym charakteryzują się kontrakty terminowe futures na indeks ATX? Charakterystyka

Przechodząc do instrumentów pochodnych pozwalających na handel z dźwignią w obie strony na indeksie ATX, zacznę od kontraktów terminowych futures, które - podobnie jak w przypadku derywatów na omawiane wcześniej indeksy - są notowane na giełdzie Eurex, największym europejskim parkiecie instrumentów pochodnych. Kontrakty terminowe na austriacki indeks ATX mają ticker FATX i są notowane w jednym wariancie, czyli jako “duży” futures. Mnożnik kontraktu to 10 euro, czyli przy kursie 3720 pkt. wartość nominalna pojedynczego futuresa to 37 200 EUR, co w przeliczeniu na polskiego złotego daje kwotę ok. 172 245 PLN. Zakładając minimalny depozyt zabezpieczający na poziomie 7,5%, na otwarcie pozycji o wolumenie 1 kontraktu przy wspomnianym kursie 3720 pkt. będziemy potrzebować kwoty co najmniej 2790 EUR, czyli w przeliczeniu na polskiego złotego niecałe 12 920 PLN, nie wliczając w to prowizji maklerskich. Indeks ATX nie jest zbyt popularnym instrumentem na rynku terminowym, dlatego też nie ma wersji kontraktu z mniejszymi mnożnikami (Mini i Micro), które byłyby skierowane do inwestorów detalicznych z mniejszymi portfelami.

 

Kontrakty CFD ATX (AUT20) - specyfikacja

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na austriacki indeks, to ze względu na jego małą rozpoznawalność i małą popularność, a tym samym relatywnie niską płynność, CFD na ATX znajdziemy u brokerów z bardzo rozbudowaną ofertą instrumentów indeksowych.

Ze względu na niską płynność instrumentu bazowego, maksymalna dźwignia w przypadku CFD na ATX to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego. U różnych brokerów specyfikacja samego kontraktu może się jednak różnić. Na platformie xStation 5 od XTB, CFD na ATX znajdziemy pod symbolem AUT20. Wartość lota jest identyczna jak w przypadku futuresa, czyli mnożnik wynosi 10 EUR. Oczywiście CFD pozwalają na otwarcie pozycji o wolumenie ułamka lota, nawet do 1/100, czyli 1 mikro lota. Przy kursie 3720 pkt. pozycję o najniższym możliwym wolumenie dzięki dziesięciokrotnej dźwigni otworzymy już za lekko ponad 172 PLN (z uwzględnieniem opłat transakcyjnych).

Czytaj także: Jak spekulować krótkoterminowo na GPW? Jakie instrumenty finansowe wybrać?

Spekulacja - jedni mówią, że to najlepsza droga do osiągnięcia wysokich stóp zwrotu, inni że to brzydkie słowo i trzeba trzymać się od niej z daleka. W tym odcinku nie będę przekonywał nikogo ani do jednego, ani do drugiego, ale pokażę jakie mamy możliwości i instrumenty spekulacyjne na Giełdzie Pap.. Czytaj
Jak spekulować krótkoterminowo na GPW? Jakie instrumenty finansowe wybrać?

 

Co lepsze? Kontrakt CFD na ATX (AUT20) czy futures na austriacki indeks?

Na sam koniec standardowo warto zadać sobie pytanie - co będzie lepszym instrumentem do spekulacji na austriackim indeksie ATX, futures czy CFD? W tym przypadku odpowiedź będzie prostsza z jednego prostego względu - na ATX nie znajdziemy kontraktu futures Mini czy tym bardziej Micro, więc dla wielu spekulantów korzystanie z “dużego” futuresa będzie wiązało się ze zbyt dużymi wymaganiami depozytowi albo ze zbyt małą elastyczność w zarządzaniu wielkością pozycji, ze względu na konieczność otwierania transakcji o wolumenie pełnych kontraktów. CFD natomiast będą wiązały się z wyższymi spreadami i w większości przypadków utrzymanie pozycji pomiędzy sesjami naliczy nam ujemne punkty swapowe, tak więc najbardziej optymalne będzie wykorzystanie ich do pozycji intradayowych. CFD zapewniają natomiast ochronę przed ujemnym saldem i rolowanie kontraktu, które nie wpływa na wynik naszej transakcji.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk