• Odbierz prezent
Austria podatek VAT

W ostatnim czasie poinformowano, że w ramach walki z kryzysem Austria zamierza obniżyć podatek VAT od niektórych towarów i usług.

 

Portal Bankier poinformował, że 30 czerwca we wtorek parlament Austrii uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT. Stawka VAT zostanie czasowo obniżona w przypadku niektórych towarów i usług do 5%. Ma ona na celu wsparcie branż dotkniętych kryzysem.

Podstawowa stawka podatku VAT w Austrii wynosi 20%. Niższa stawka w postaci 10% dotyczy żywności, produktów rolnych i leśnych, książek, gazet, wynajmu mieszkań oraz transportu osobowego za wyjątkiem krajowej komunikacji lotniczej.  Krajowy transport lotniczy obejmuje natomiast stawka 13%, która dotyczy też imprez kulturalnych, a także zwierząt, roślin i nasion oraz drewna.

Dzięki nowelizacji pojawi się też stawka 5%, która będzie obowiązywała przez najbliższe pół roku odnośnie niektórych dóbr i usług. Obejmie ona potrawy i napoje w lokalach gastronomicznych, książki, gazety, dzieła sztuki, bilety do kin i teatrów, cyrków, parków natury, ogrodów zoologicznych oraz usługi noclegowe, w tym również wynajmowanie pokoi we własnym domu.

Poinformowano również, że na razie nie wiadomo, czy nowelizacja zostanie zatwierdzona przez władze Unii Europejskiej. W przypadku odmownej decyzji prawdopodobnie budżet państwa musiałby przejąć na siebie koszt udzielonych ulg.

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie również Niemcy wprowadziły niższy podatek VAT w ramach wsparcia gospodarki, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa.

Czytaj także: Niemcy obniżają podatek VAT, który i tak był sporo niższy niż w Polsce

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niemiecki rząd od 1 lipca wprowadzi niższe stawki podatku VAT, które będą obowiązywać do końca roku, czyli przez najbliższe sześć miesięcy. Oprócz tego, Bundestag przyjął także ustawę, na mocy której wypłacone zostana jednorazowe zasiłki w wysokości 300 euro n.. Czytaj
Niemcy obniżają podatek VAT, który i tak był sporo niższy niż w Polsce

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk