• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Australia - dane znów pozytywne dla waluty
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty makro z Australii
Jak na dane zareagował rynek walutowy

Dane makroekonomiczne w ostatnich dniach są pozytywne dla dolara australijskiego. Po wczorajszych odczytach dotyczących wzrostu PKB w pierwszym kwartale kurs AUDUSD poszybował mocno w górę, jednak później w ciągu dnia (dane z Australii publikowane są najczęściej o godzinie 3:30 czasu polskiego) 'australijczyk' stracił to co zarobił po odczycie. Podobna sytuacja miała miejsce dziś, przy czym dane miał bardziej mieszany charakter. Ruch wzrostowy po dzisiejszych odczytach dotyczących bilansu handlowego i sprzedaży detalicznej (dane za kwiecień) był mniejszy niż wczorajszy po odczytach PKB. Również szybciej został zniesiony przez rynek.

 

Bilans handlowy

Wartość eksportu wzrosła w kwietniu o 1%. W takim samym stopniu zmniejszyła się wartość importu. Naturalnym stanem bilansu handlowego w ostatnich latach jest deficyt. Oznacza to, że wartość importu jest większa od wartości importu. W kwietniu deficyt w bilansie handlowym zmniejszył się dzięki wzrostowi eksportu i spadkowi importu (który w ujęciu nominalnym bardziej przyczynił się do zmniejszenia deficytu).

Deficyt w bilansie handlowym wyniósł w kwietniu 1,58 mld AUD. Prognozy zakładały, że wyniesie on 2 mld dolarów australijskich, czyli, że będzie się kształtował na podobnym poziomie jak w marcu. Jeszcze w lutym deficyt bilansu handlowego był ponad dwukrotnie większy niż w kwietniu i wynosił 3,41 mld AUD.

 

Sprzedaż detaliczna

Odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej wypadł słabo. W kwietniu sprzedaż detaliczna urosła tylko o 0,2%, czyli wolniej niż w poprzednim miesiącu i słabiej niż zakładały prognozy.

 

Na wykresie pary AUDUSD widzimy, że po publikacji dolar australijski umacniał się, ale później ten wzrost został szybko zniesiony i obecnie kurs AUDUSD znajduje się niżej niż przed publikacją danych.

 

AUDUSD - M5

FXMAG forex australia - dane znów pozytywne dla waluty 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk