• Odbierz prezent
augur rep ethereum

Co to jest Augur?

Augur (REP) to zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open source) platforma oparta na sieci blockchain Ethereum (ETH) w formie smart-kontraktu, będąca pierwszym w pełni niezależnym i rozproszonym rynkiem predykcyjnym (ang. prediction market). Na platformie Augur można tworzyć i brać udział w zakładach z dowolnego zakresu tematycznego - od przewidywania wyników wyborów, przez zakłady związane z dowolnymi wydarzeniami sportowymi, aż po sukces wybranego produktu lub producenta, czy przewidywanie pogody w danym dniu i regionie świata.

Platforma Augur wykorzystuje mechanizm tzw. „mądrości tłumu” (ang. wisdom of the crowd), który zakłada, że odpowiednio duża liczba „zwykłych ludzi” statystycznie częściej ma rację na dany temat niż pojedynczy eksperci w danej dziedzinie. Augur docelowo ma „przewidywać przyszłość” ze statystycznie dużą skutecznością, zaś twórcy nazywają go „zdecentralizowaną wyrocznią” (ang. decentralized oracle)

Augur różni się od innych platform predykcyjnych i bukmacherskich tym, że jest całkowicie zdecentralizowany i to użytkownicy sieci decydują o werdykcie każdego wydarzenia za pomocą tokenów sieci Augur o nazwie REP (ang. reputation), opartych na technologii ERC20.

Platforma Augur oparta jest na blockchainie Ethereum, zaś jednym z jej głównych doradców technologicznych jest Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum.

Nazwa Augur nawiązuje do rzymskiego kapłana, który przewidywał wolę bogów na podstawie zjawisk atmosferycznych oraz lotu ptaków. Augurzy przewidywali rezultat niemal każdego ważnego wydarzenia (społecznego, politycznego, czy militarnego), stąd też pochodzi etymologia słowa „inauguracja”, oznaczająca dziś uroczyste, oficjalne rozpoczęcie konkretnego wydarzenia.

 

Augur i token REP - historia powstania

Augur został stworzony przez dwóch developerów, którymi są Jack Peterson oraz Joey Krug, obecnie zaś cały zespół projektu ma ponad trzydziestu członków. Pierwszy smart-kontrakt Augur został stworzony na testowym blockchainie Ethereum w kwietniu 2015 r. (sieć ETH ruszyła oficjalnie 30 lipca 2015 r.). Publiczna sprzedaż tokenów REP (ang. crowdsale) ruszyła w sierpniu 2015 r. i zakończyła się 1 października 2015 r. Podczas zbiórki sprzedano 80% z 11 mln dostępnych tokenów REP (8,8 mln), zbierając ponad 5 mln dolarów. Pozostałe tokeny zostały przekazane twórcom (16%) oraz przeznaczone na rozwój Forecast Foundation (4%). Pierwsza wersja beta (testowa) platformy Augur została opublikowana w marcu 2016 r. Pod koniec 2016 r. tokeny REP były dostępne na giełdach Poloniex oraz Kraken.

9 lipca 2018 r., po ponad dwóch latach testów, platforma Augur została udostępniona w wersji publicznej, jako gotowy produkt.

Augur jest obecnie najbardziej rozbudowanym funkcjonującym smart-kontraktem zbudowanym na blockchainie Ethereum (ETH).

 

Jak działa rynek predykcyjny Augur?

Każdy użytkownik platformy Augur może stworzyć swój rynek, z dowolnej kategorii, w którym zadane zostanie pytanie dotyczące konkretnego wydarzenia. Odpowiedzi mogą mieć zarówno formę opcji binarnych (tak lub nie), a także wyboru z wielu opcji i możliwości podania własnej (np. kto wygra Mundial w 2022 r.). Zarówno tworzenie rynku, jak i udział w zakładzie odbywa się za pomocą Ethereum. Najniższy koszt stworzenia nowego rynku to obecnie 0.025 ETH, zaś prowizja za obstawienie zakładu wynosi ok. 1%. Nie trzeba kupować tokenów REP, aby tworzyć rynki i brać udział w zakładach.

Tokeny REP posiadają tzw. sprawozdawcy w sieci Augur, którzy głosują nad rozstrzygnięciem zakończonych wydarzeń. Za poprawne potwierdzanie wyniku wydarzenia sprawozdawcy otrzymują wynagrodzenie pochodzące z prowizji od uczestników rynku, zależne od liczby posiadanych tokenów. 1 token REP uprawnia do otrzymania 1/22 mln prowizji z sieci. Sprawozdawcy, którzy będą niepoprawnie określać rezultat wydarzeń, mogą stracić swoje tokeny.

Sieć Augur jest zdecentralizowana i autonomiczna, dlatego też nie istnieje w niej cenzura, co skutkowało powstaniem m.in. rynku przewidywania morderstw (ang. assassination market) znanych osób.

augur app

 

Zrzut ekranu z aplikacji Augur

 

Jaki portfel do REP (Augur)?

REP jest tokenem użytkowym na platformie Augur, opartym na blockchainie Ethereum (ETH) w formie smart-kontraktu ERC20. Najbardziej rozpowszechnionym portfelem online dla tego typu tokenów jest MyEtherWallet. Warto jednak skorzystać z bezpieczniejszego rozwiązania, kompatybilnego z MyEtherWallet, jakim jest wtyczka do przeglądarek internetowych o nazwie MetaMask. Najpopularniejsze portfele mobilne dla tokenów ERC20 to: imToken, Jaxx (multiwallet, również jako aplikacja desktopowa, na komputery) oraz Coinomi. Tokeny Ethereum (w tym również REP) są także kompatybilne z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets) firm takich jak Ledger oraz Trezor.

Aby korzystać z oficjalnej aplikacji Augur, dającej dostęp do rynku predykcyjnego, należy posiadać kompatybilny portfel, taki jak: MetaMask, Trezor, Ledger lub Edge. Augur App dostępny jest na systemy Windows, MacOS oraz Linux.

 

Kurs i notowania Augur (REP)

Augur, a w zasadzie token REP, jest dostępny na ponad dwudziestu giełdach kryptowalut, w tym na największych, takich jak: Binance (największy dzienny obrót), Kraken, Poloniex, czy Bittrex. Augur w parze z polskim złotym (REP/PLN) jest dostępny również na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay.

Token REP debiutował na rynku w kwietniu 2015 r. z ceną ok 1.60 USD. Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) miał miejsce 11 stycznia 2018 r. i wyniósł ponad 123 dolary przy kapitalizacji rynkowej, wynoszącej ponad 1,18 mld dolarów.

 

Konkurencyjnym projektem o podobnym zastosowaniu, również opartym na Ethereum, jest Stox (STX).


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk