• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Ateny jeszcze w tym tygodniu
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Na europejskim oraz amerykańskim rynku mamy dzisiaj do czynienia ze sporym wahaniem nastrojów wśród inwestorów, chociaż końcowo dzień powinien zakończyć się niewielkim odbiciem w przypadku obu rynków. 

Mocna wyprzedaż w Chinach została powstrzymana kolejny raz, przynajmniej na moment. Mimo wszystko indeks w Shanghaju stracił dzisiaj w trakcie sesji ponad 1%. Bank Ludowy Chin zdecydował się dzisiaj na zwiększenie płynności w sektorze bankowym, co mogło na moment powstrzymać mniejszych inwestorów od pozbywania się aktywów ze swojego portfela. Dodatkowo chiński regulator przypomniał o karach za stosowanie strategii krótkiej sprzedaży, co również mogło powstrzymać dalszą wyprzedaż akcji. Na rynkach ponownie mówiło się dzisiaj o bańce na chińskiej giełdzie porównując obecną sytuację do 2007 roku lub do sytuacji na Nasdaqu w 2000 roku. Wydaje się jednak, że akcje podejmowane przez chiński rząd są nieskuteczne i dołek na indeksie giełdy w Shanghaju jeszcze nie został osiągnięte. 

Lepsze nastroje panowały dzisiaj na europejskich rynkach. Główne indeksy odrabiały ostatnie straty wywołane w głównym stopniu poprzez wyprzedaż w Chinach. Nastroje w ostatnich godzinach handlu były bardzo mieszane wobec czego w pewnym momencie niemiecki DAX oddał ponad pół wypracowanego dzisiaj zysku. Jednak na samym zakończeniu wzrosty wyglądają dosyć imponująco w porównaniu do ostatnich wyprzedażowych sesji. Na zakończeniu DAX zyskał: 0,97%, CAC 40: 0,82%, FTSE 100: 0,80%. 

Co ciekawe, grecki regulator rynku kapitałowego poinformował dzisiaj, iż giełda w Atenach zostanie otwarta w środę lub w czwartek. Decyzja ma zostać podjęta jutro rano. Ostatnie zamknięcie na giełdzie w Atenach nastąpiło 26 czerwca. Otwarcie giełdy w Atenach może utwierdzić inwestorów w jeszcze większym stopniu, że grecka tragedia zakończy się happy-endem. 

Przed sesją giełdową na Wall Street mogliśmy podziwiać wyniki kolejnych amerykańskich gigantów. Z jednej strony mamy świetne wyniki Forda, który opublikował dzisiaj rekordowy zysk. Z drugiej strony martwią wyniki DuPonta, czy spółek farmaceutycznych Pfizera lub Mercka. Spółki te wskazywały, iż przychody w dużym stopniu dotknięte są poprzez bardzo mocnego dolara. Po mieszanej pierwszej godzinie handlu, główne indeksy z Wall Street powoli wychodzą na prostą. Na godzinę 17:30 SP500 zyskuje: 0,59%, DJIA: 0,59%, Nasdaq: 0,37%. 

Najważniejszy indeks warszawskiego parkietu WIG20 kończy dzisiaj dzień na lekkim zysku: 0,24%. Ważniejsze jest jednak to, iż kolejny raz nie udało się utrzymać wzrostu powyżej 2200 punktów. Jedynie 7 spółek wchodzących w skład indeksu kończy dzisiaj dzień na plusie. BZ WBK zyskał dzisiaj 4,27%, natomiast Synthos stracił 2,78%. 


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk