• Odbierz prezent
Ataki hakerskie na giełdy kryptowalut - wiadomo, kto odpowiada za ponad połowę z nich

Wg opublikowanego w poniedziałek 29 stycznia raportu firmy Chainalysis za większość ostatnich ataków hakerskich na giełdy kryptowalut odpowiadają dwie duże zorganizowane grupy przestępcze. Badacze Chainalysis twierdzą, że obie grupy mogą być odpowiedzialne nawet za 60% wszystkich znanych ataków, w ramach których giełdy kryptowalut straciły łącznie ponad 1 mld dolarów.

 

Wg raportu, dwie czołowe grupy przestępcze dokonywały kradzieży z giełd kryptowalut na kwoty wynoszące średnio ok. 90 mln dolarów. Hakerzy następnie dokonywali skomplikowanych transakcji pomiędzy wieloma portfelami i giełdami kryptowalut, aby uniemożliwić identyfikację skradzionych środków.

Obie grupy początkowo skupiały wokół siebie wielu członków, systematycznie zmniejszając swoją liczebność i skupiając się na przeprowadzaniu jak najbardziej opłacalnych ataków.

Jedna z grup, nazwana przez Chainalysis „Alfa”, dokonywała dużej liczby transakcji tuż po dokonaniu kradzieży, przemieszczając je pomiędzy portfelami i giełdami. Po jednym z ataków dokonała ponad 15 tys. transakcji ze skradzionymi środkami. Oprócz tego, do miesiąca po ataku wymieniała przynajmniej do 3/4 skradzionych kryptowalut i tokenów na waluty fiducjarne.

 

Druga z grup przestępczych, określona jako „Beta”, korzysta z innej strategii - najczęściej czeka od 6 do 18 miesięcy na spieniężenie skradzionych środków, robiąc to w znacznych sumach jednocześnie. Dla przykładu, jedna z takich operacji była warta 32 mln dolarów.

 

Wg raportu, bessa na rynku kryptowalut nie zraża hakerów - mimo tego, że kurs bitcoina (BTC) spadł o ok. 80% od szczytów, kryminalna aktywność wzrosła niemal dwukrotnie, w porównaniu z 2017 r.

 

Chainalysis jest posiadającym siedzibę w Nowym Jorku start-upem, dostarczającym oprogramowanie do kontrolowania transakcji w sieciach blockchain dla giełd i instytucji finansowych oraz rządowych. Regularnie publikuje raporty poświęcone cyberbezpieczeństwu i przestępstwom zw. z kryptowalutami.

Czytaj także: Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

O tym, że zakupionych kryptowalut pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się na giełdzie, mówi się od dawna. Odnoszę wrażenie, że mówi się o tym nawet zbyt często, przez co wspomniana rada staje się niemal całkowicie transparentna i przez dużą część, zwłaszcza początkujących użytkowników kryptowalu.. Czytaj
Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk