Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,05%
USD / PLN4,00+0,19%
CHF / PLN4,43+0,09%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę – wrogi atak rakietowy w głębi kraju! Stan po 84 dniach walki

Atak Rosji na Ukrainę – wrogi atak rakietowy w głębi kraju! Stan po 84 dniach walki
pexles.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Siły rosyjskie konsekwentnie nacierają na pozycje ukraińskie w Donbasie i graniczącej z nim części obwodu charkowskiego. Walki toczą się na całej linii styczności, często w obszarze zabudowanym, w ciągu ostatniej doby jednostki nieprzyjacielskie nie osiągnęły jednak znaczących postępów.

 

Do starć dochodzi także na południowych obrzeżach Charkowa (w Ternowej), który po kilkudniowej przerwie ponownie jest ostrzeliwany. Siły ukraińskie zajęły kolejną miejscowość na północ od miasta – Dementijiwkę, położoną w pobliżu granicy z Rosją. Rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuują ostrzał i bombardowania pozycji ukraińskich na całej linii styczności oraz ich bezpośredniego zaplecza, również w obwodzie zaporoskim, graniczących z obwodem chersońskim rejonach obwodów dniepropetrowskiego i mikołajowskiego oraz przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego i sumskiego.

 

Reklama

Po raz pierwszy od wielu dni strona ukraińska nie poinformowała o wrogim ataku rakietowym w głębi kraju. Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy wskazuje jednak, że cały czas utrzymuje się takie zagrożenie, a Dowództwo Operacyjne „Południe” podało, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią obecnie cztery rosyjskie okręty zdolne w każdej chwili odpalić ponad 30 rakiet. W ostatnich dniach większość uderzeń rakietowych na cele na Ukrainie przeprowadzonych zostało z morza (także z jednostek operujących na Morzu Kaspijskim) lub z powietrza.

 

Władze Ukrainy przedłużą obowiązywanie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji do końca sierpnia. Wcześniej Rada Najwyższa dwukrotnie od 24 lutego przedłużała stan wojenny o 30 dni. Przedstawiciel prezydenta w Trybunale Konstytucyjnym Fiodor Wenisławski wyjaśnił, że stan wojenny zostanie przedłużony o trzy miesiące, ponieważ przygotowanie kontrofensywy zajmuje więcej czasu niż obrona. Podkreślił, że jest mało prawdopodobne, aby siły ukraińskie były w stanie wyzwolić całe terytorium Ukrainy w ciągu najbliższego miesiąca.

 

Według informacji spływających od lokalnych władz ukraińskich w okupowanym Melitopolu odnotowuje się aktywność grup dywersyjnych atakujących siły rosyjskie. W ciągu ostatnich dwóch dni doszło m.in. do ataku na pociąg pancerny należący do rosyjskich wojsk kolejowych. Detonowano pod nim ładunek wybuchowy, w wyniku czego zniszczono dwie nitki torów, co zdezorganizowało transport paliw. Dokonano też napaści na siedzibę rosyjskiej komendantury wojskowej, co wywołało panikę wśród żołnierzy przeciwnika. Działania grup dywersyjnych powodują, że siły rosyjskie pozostają w nieustannej gotowości bojowej z obawy przed kolejnymi nocnymi atakami. Administracja wojskowa obwodu zaporoskiego potwierdziła, że siły rosyjskie w Melitopolu straciły w potyczkach z partyzantami ok. 70 żołnierzy.

Reklama

 

Według danych ukraińskiego MSW do 18 maja wykryto 88 rosyjskich grup dywersyjno-rozpoznawczych. Zatrzymano ok. 800 osób, które przekazano Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach zneutralizowano 43 takie grupy, co świadczy o intensyfikacji działań rozpoznawczych sił rosyjskich zainteresowanych pozyskiwaniem informacji m.in. o dyslokacji otrzymywanego przez Ukrainę nowego sprzętu wojskowego dostarczanego przez państwa zachodnie. 17 maja rząd podjął decyzję o zniesieniu granicznych cen na paliwa, które zostały wprowadzone rok temu w celu zahamowania rosnących cen na stacjach benzynowych. Wicepremier Julija Swyrydenko oznajmiła, że Polska ma przekazać w ramach wsparcia 25 tys. ton paliwa..czytaj więcej 

 

Czytaj więcej

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama

Czytaj dalej