Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę – stan po 75 dniach

Atak Rosji na Ukrainę – stan po 75 dniach
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jednostki rosyjskie podjęły próbę całkowitego odcięcia zgrupowania ukraińskiego w rejonie Siewierodoniecka od reszty sił ukraińskich. Po zorganizowaniu kolejnej przeprawy przez Doniec uderzyły wzdłuż granicy obwodów ługańskiego i donieckiego na wysokości m. Biłohoriwka i Szypyliwka (na zachód od Lisiczańska) w kierunku południowym. Po początkowym sukcesie rosyjskim, siły obrońców miały odeprzeć uderzenie, zniszczyć przeprawy i przystąpić do likwidacji przyczółku. Pod bezpośrednią kontrolą nieprzyjaciela lub w zasięgu jego artylerii znajdują się wszystkie drogi z rejonu Siewierodoniecka na zachód. Trwają walki o miejscowości pozostające pod kontrolą ukraińską.

 

Walki toczące się z różnym natężeniem na pozostałych kierunkach nie przynoszą rozstrzygnięcia. Siły rosyjskie skupiają się na niszczeniu pozycji ukraińskich ogniem artylerii i lotnictwa. W ciągu ostatniej doby od ostrzału i bombardowań miały szczególnie ucierpieć Mikołajów, Orichiw i Hulajpole na kierunku Zaporoża oraz rejon Zełenodolśka na kierunku Krzywego Rogu. W zasięgu wrogiej artylerii znalazł się Słowiańsk. Trzykrotnie w ciągu doby celem ataków rakietowych były Odessa i miejscowości w obwodzie odeskim.

 

Reklama

W ostrzeliwanych i bombardowanych zakładach Azowstal w Mariupolu nadal pozostaje ponad 100 cywilów, a ich ewakuacja jest niemożliwa. Siły rosyjskie odmawiają utworzenia kolejnego korytarza humanitarnego licząc na bezwarunkową kapitulację obrońców. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar po raz kolejny zaapelowała do lokalnej ludności i internautów o nieinformowanie o postępach armii ukraińskiej dopóki nie uczynią tego czynniki oficjalne. Podkreśliła, że nawet w momencie, gdy miejscowość wróci pod kontrolę jednostek ukraińskich, nie można o tym informować, dopóki się w niej nie umocnią.

 

Rzeczniczka Praw Człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że od początku agresji blisko 1,2 mln Ukraińców, w tym ponad 200 tys. dzieci deportowano do Federacji Rosyjskiej. Po pobycie w obozach filtracyjnych utworzonych na okupowanych terytoriach, są stopniowo przewożeni w głąb Rosji. Przymusowo przesiedleni do tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej są zmuszani do przyjęcia obywatelstwa pseudo-republiki. Osobom deportowanym pobierane są odciski palców i otrzymują dokumenty zezwalające na pobyt w obozie filtracyjnym, a następnie przepustkę pozwalającą na podróż do Rosji. Strona ukraińska nie posiada informacji o losie osób, które odmówiły udziału w procedurze filtracyjnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony formalnie zakazało ewakuacji ludności cywilnej z zajętych terytoriów.

 

W Chersoniu i Melitopolu żołnierze rosyjscy pod pozorem poszukiwania partyzantów i dywersantów włamują się do mieszkań, przeprowadzają rewizje i dokonują rabunku. Prowadzona jest ewidencja opuszczonych mieszkań, które maja zostać przeznaczone na kwatery rosyjskich wojskowych i funkcjonariuszy służb. W Enerhodarze Rosjanie zmusili kilkuset mieszkańców do udziału w manifestacji z okazji „dnia zwycięstwa”. W Melitopolu, aby zapewnić większą frekwencję podczas obchodów 9 maja przywieziono zorganizowane grupy ludzi z okupowanego Krymu.

Reklama

 

Szef kolaboracyjnej administracji w obwodzie chersońskim Wołodymyr Saldo nie wykluczył stworzenia nowego okręgu federalnego Rosji, do którego weszłyby Krym, obwód chersoński i zaporoski. Poinformował również, że Rosjanie planują otworzyć rosyjskojęzyczne szkoły, zaś miejscowi emeryci zaczęli otrzymywać wypłaty w rublach, dodając że hrywna jest nadal uznawanym środkiem płatniczym.

 

Prezydent Joe Biden podpisał 9 maja ustawę o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej, która ułatwi dostawy amerykańskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Dokument umożliwia natychmiastowe dostarczanie uzbrojenia i odroczenie uregulowania kosztów transakcji. 10 maja Izba Reprezentantów ma zatwierdzić wydzielenie Ukrainie wsparcia w wysokości 40 mld USD. Jest to suma większa niż propozycja Bidena z 28 kwietnia, która przewidywała pomoc w wysokości 33 mld USD. Ponadto USA skasowały na okres roku 25% cła na ukraińską produkcję metalurgiczną...czytaj więcej

 

Reklama

Czytaj cały materiał

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama

Czytaj dalej