Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,01%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę – stan po 168 dniach

Ośrodek Studiów Wschodnich | 17:48 12 sierpień 2022
Atak Rosji na Ukrainę – stan po 168 dniach | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wojska rosyjskie kontynuują próby przejęcia kontroli nad pozostałą częścią obwodu donieckiego dokonując natarcia w kierunku Słowiańska, Bachmutu i Awdijiwki. Siły agresora bez powodzenia próbowały przerwać ukraińskie linie obrony w okolicach miejscowości Bohorodyczne na północ od Słowiańska, walki trwają na wschód od Siewierska (ok. 40 km na wschód od Słowiańska). Rosjanie mieli także zająć miejscowość Werszyna i szturmować miejscowości położone na północnym i południowym wschodzie od Bachmutu. Zaciekłe boje są kontynuowane na kierunku Awdijika  –  Mineralne – Spartak – Pisky – Krasnohoriwka, a także w okolicach miejscowości Marjinka – Pawliwka – Szewczenko na północny i południowy zachód od Doniecka.

Równocześnie siły rosyjskie prowadzą nieudane natarcia na terenach przygranicznych w obwodzie charkowskim (Weterynarne i Udy). Niepowodzeniem zakończyły się także próby przełamania linii obrońców na obszarze Bajrak – Husariwka. Regularnie ponawiane natarcia w obwodzie charkowskim mają na celu związanie sił ukraińskich na północno-wschodnim teatrze działań wojennych. Armia ukraińska miała unieszkodliwić rosyjskie grupy wywiadowczo-dywersyjne operujące w okolicach Wełykiej Nowosiłki i Werbiwki w pobliżu granicy obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego i donieckiego. Rosjanie dokonują nieustannych intensywnych ostrzałów artyleryjskich, rakietowych i lotniczych Charkowa, obszarów przygranicznych obwodów sumskiego i czernichowskiego oraz kontrolowanej przez Kijów części obwodu donieckiego. Na południowym odcinku frontu siły agresora nie prowadziły działań ofensywnych ograniczając się do intensywnych ostrzałów obiektów cywilnych i wojskowych na całej linii styczności, w tym dużych aglomeracji miejskich (Nikopol, Mikołajów, Dniepr, Zaporoże, Odessa).

Siły ukraińskie dokonały udanych ataków na rosyjskie składy i obiekty wojskowe w Melitopolu, Berysławiu i Kyryliwce, a także infrastrukturę drogową (m.in. most na Dnieprze przy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce i most w Czongarze łączący Krym z pozostałą częścią Ukrainy). W bazie lotniczej w Fedoriwce na Krymie w wyniku wybuchów składów amunicji doszło do zniszczenia co najmniej dziewięciu samolotów. Do eksplozji doszło także w bazie wojskowej w miejscowości Dołgoprudnyj pod Moskwą, lotnisku wykorzystywanym przez siły rosyjskie w Ziabrauce na Białorusi oraz bazie paliwowej w Jejsku nad Morzem Azowskim.

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy potwierdził przybycie na Ukrainę oddziałów tzw. Grupy Wagnera złożonej z osób rekrutowanych w rosyjskich więzieniach. Werbunkiem w zakładach penitencjarnych miał zajmować się osobiście szef tej prywatnej firmy wojskowej Jewgienij Prigożyn obiecując amnestię w zamian za co najmniej półroczny udział w wojnie. Według rosyjskich mediów zgłosić miało się ponad tysiąc ochotników.

Reklama

Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie Ukrainie kolejnej pomocy wojskowej o wartości 1 mld USD. Jak poinformował podsekretarz obrony Colin Kahl w osiemnastym, największym jak dotąd, pakiecie wsparcia wojskowego Kijów otrzyma pociski dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, 20 moździerzy kalibru 120 mm wraz z 20 tys. pocisków, pociski AMRAAM, tysiąc zestawów przeciwpancernych Javelin i setki przeciwpancernych granatników AT4, 50 karetek pancernych, miny przeciwpiechotne Claymore, materiały wybuchowe i sprzęt medyczny. Ponadto departament stanu USA zatwierdził wyasygnowanie 89 mln USD na wsparcie rozminowywania. Zapewni to sfinansowanie wyposażenia 100 zespołów rozminowania, które przez najbliższy rok będą pracować „na terenach o największym zagrożeniu”.

Dania, Szwecja i Finlandia wyślą odpowiednio 130, 120 i 20 instruktorów wojskowych, którzy wezmą udział w szkoleniach ukraińskich żołnierzy na poligonach w Wielkiej Brytanii. Ćwiczenia odbędą się w ramach zainicjowanego przez premiera Borysa Johnsona programu szkoleniowego dla 10 tys. ukraińskich wojskowych w systemie rotacyjnym trwającym 120 dni. Wcześniej do programu dołączyła Kanada wysyłając 225 instruktorów.

Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że wszystkie publiczne komentarze o ewentualnej kontrofensywie sił ukraińskich na kierunku południowym są częścią operacji informacyjno-psychologicznej w celu zdemoralizowani rosyjskiej armii, zaś minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że władze nie anonsowały kontrofensywy na Chersońszczyźnie. Jednocześnie jeden z dowódców sił ukraińskich w Mikołajowie generał Dmytro Marczenko stwierdził, że liczy na to, że do końca roku siły ukraińskie zdołają wyzwolić Chersoń, choć uzależnił to od skali zachodniej pomocy wojskowej. Według niego wsparcie napływa małymi partiami, co bardzo utrudnia zorganizowanie kontrofensywy.

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar poinformował, że realizując podpisane w lutym porozumienie producent bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar zarejestrował działalność gospodarczą na Ukrainie i nabył działkę pod budowę zakładu produkcyjnego. Strona ukraińska jest przekonana, że do produkcji bezpilotowców będą wykorzystane krajowe komponenty, takie jak silniki czy podwozia. Według wstępnych założeń produkcja dronów szturmowych na Ukrainie ruszy w drugiej połowie 2023 r. Zapowiedź rozpoczęcia budowy zakładów spotkała się z ostrą reakcją Kremla. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zagroził, że jeśli fabryka bezpilotowców powstanie, to natychmiast zostanie „zdemilitaryzowana”.

Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego rosyjskie władze kontynuują represję i zastraszanie ludności. Okupanci grożą przedstawicielom lokalnego biznesu nacjonalizacją przedsiębiorstw w przypadku odrzucenia przyjęcia rosyjskiego paszportu i ponownej rejestracji firmy zgodnie z rosyjskimi przepisami. Zapowiedziano, że wprowadzenie miesięcznego podatku w wysokości 5 tys. rubli (ok. 370 zł) od każdego samochodu wykorzystywanego przez biznesmenów, co ma przyśpieszyć wprowadzanie do obiegu rosyjskiej waluty. Swoją działalność rozpoczęły struktury Państwowej Inspekcji Ruchu Drogowego MSW Rosji, które zajmą się zadekretowaną wymianą praw jazdy i tablic rejestracyjnych na obowiązujące w Rosji. Osoby, które nie legitymują się rosyjskim paszportem otrzymają jedynie tymczasowe prawa jazdy i tablice rejestracyjne.

Reklama

Przygotowania do tzw. referendów na terenach okupowanych wskazują na duży chaos organizacyjny. 8 sierpnia szef rosyjskiej administracji obwodu zaporoskiego Jewhen Bałycki na spotkaniu stworzonej przez okupantów organizacji „Jesteśmy z Rosją” poinformował, że podpisał dekret o przeprowadzeniu tzw. referendum w sprawie przyłączenia regionu do Federacji Rosyjskiej dodając, że decyzja mieszkańców powinna dotyczyć całego obwodu. Jednocześnie w dokumencie nie podano jego daty. Rosjanie przyznali też, że nie są w stanie stworzyć wystarczającej ilości „lokali wyborczych” ze względu na istniejące „zagrożenie terrorystyczne”. Z tego względu planowane jest obowiązkowe głosowanie w miejscu zamieszkania przy wykorzystaniu mobilnych urn; rozważana jest również możliwość głosowania elektronicznego. W Melitopolu ukraińscy dywersanci zniszczyły siedzibę partii „Jedna Rosja, gdzie trwały przygotowania do pseudoreferendum na Zaporożu. Obecnie pod okupacją znajduje się ok. 70% terytorium obwodu zaporoskiego, jednak pod kontrolą Ukrainy pozostaje miasto Zaporoże, w którym mieszka prawie połowa ludności regionu.

Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin przeprowadził spotkanie z szefami prokuratur regionalnych i szefami wydziałów Prokuratury Generalnej. Jego zdaniem podstawowym zadaniem jest ściganie sprawców zbrodni wojennych, zdrady państwa, kolaboracji i wszystkich, którzy okazują pomoc agresorowi. Kostin zwrócił również uwagę, że stosowne organy powinny zbadać fakty defraudacji środków budżetowych, przeznaczonych na odbudowę zniszczonej infrastruktury czy zagarnięcia pomocy humanitarnej.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu w Kijowie współpracowników rosyjskich służb specjalnych planujących zorganizowanie zamachów na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa. Za zamordowanie każdego z nich obiecano od 100 do 150 tysięcy USD. Według materiałów śledztwa zatrzymany został mieszkaniec obwodu ługańskiego, który od 2014 r. brał udział w działaniach wojennych po stronie rosyjskiej. SBU podkreśla, że rosyjskie służby specjalne planowały zlecić dalsze zabójstwa wyższych oficerów sił ukraińskich i urzędników państwowych. Służba w ramach operacji kontrwywiadowczej zatrzymała także funkcjonariusza zarządu obwodowego SBU w Charkowie, który wykorzystując komunikatory internetowe przekazywał informacje wywiadowcze na temat Sił Zbrojnych Ukrainy, służb specjalnych i plany rozmieszczenia sprzętu wojskowego...

 

Czytaj dalej...

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama

Czytaj dalej