• Odbierz prezent
Asystent głosowy już dostępny w IKO!

Za pomocą asystenta głosowego klienci PKO Banku Polskiego korzystający z IKO mogą m.in. zrobić przelew, sprawdzić stan konta i jego historię oraz zapłacić BLIKIEM.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, asystent umożliwia swobodną komunikację głosową lub tekstową.

Nowa funkcja działa pilotażowo dla części użytkowników IKO, w ciągu kilku tygodni będzie dostępna dla wszystkich.

Od kilku dni IKO jest też już dostępne w AppGallery firmy Huawei.

Aplikacja IKO zyskała nową funkcję – asystenta głosowego. Usługa działa pilotażowo dla części klientów korzystających z telefonów z systemem Android, w ciągu kilku tygodni będzie dostępna dla wszystkich. Na początek daje możliwość m.in.: polecenia przelewu, sprawdzenia historii i stanu konta czy płatności BLIKIEM. Użytkownicy smartfonów i tabletów marki Huawei mogą też już pobrać aplikację IKO z AppGallery, autorskiego sklepu tej marki z aplikacjami.

Asystent głosowy PKO Banku Polskiego wykorzystuje zaawansowaną analitykę i algorytmy sztucznej inteligencji, aby zrozumieć wypowiedź klienta i odpowiedzieć na nią, a także w razie potrzeby zlecić dyspozycję. Komunikuje się w języku naturalnym, m.in. rozumie słowa i wyrażenia potoczne; do jego uczenia za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji użyto 90 tysięcy zwrotów. To wygodny, nowoczesny i bezpieczny kanał kontaktu z bankiem, ułatwiający załatwienie codziennych spraw finansowych.

„W PKO Banku Polskim stale rozwijamy nowe technologie, wspierające naszych klientów. Komunikacja głosowa to przyszłościowe rozwiązanie i wygodna forma korzystania z aplikacji bankowej w telefonie. Smartfon jest urządzeniem, które zdominowało nasze życie i mobilna bankowość dynamicznie się rozwija. Myślimy o wygodzie i bezpieczeństwie klientów oraz ich oczekiwaniach związanych nowoczesnymi technologiami. Udoskonalamy aplikację IKO tak, by była maksymalnie prosta i intuicyjna w obsłudze. Asystent głosowy jest kolejnym istotnym krokiem w rozwoju cyfrowego banku przyszłości, a IKO staje się najważniejszym sposobem kontaktu z bankiem i podstawowym miejscem podejmowania decyzji przez klienta.”

podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego

-Od dzisiaj PKO Bank Polski uruchamia rozwiązanie, które dotychczas było domeną najbardziej rozwiniętych technologicznie firm świata jak Google, Amazon czy Apple. Do tej pory żadna instytucja finansowa w Polsce nie zdecydowała się na uruchomienie asystenta głosowego z tak zaawansowanym zakresem realizowanych intencji użytkownika. System rozumie i wykonuje ponad 70 rodzajów zadań wypowiedzianych lub napisanych przez rozmówcę. Wybraliśmy na początek te, które są najczęściej zlecanymi dyspozycjami w IKO .

dodaje Kamil Konikiewicz, Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji

Użytkownik IKO nie musi nic instalować – jeżeli znalazł się w grupie pilotażowej, asystenta głosowego otrzyma wraz z aktualną wersją aplikacji. Jeżeli ktoś ma aktualną wersję i nie widzi ikony asystenta głosowego, dostęp do tej funkcji uzyska już wkrótce. Będzie ona stopniowo udostępniana kolejnym klientom, także korzystającym z telefonów z systemem iOS. Po instalacji nowej wersji IKO należy kliknąć w ikonę chmurki dialogowej w prawym górnym rogu ekranu głównego aplikacji, potem wyrazić zgodę na rejestrowanie i przetwarzanie danych. Następnie system poinstruuje w czym może pomóc, a użytkownik podejmuje decyzję czy woli komunikować się mówiąc czy pisząc (może to zmienić w każdym momencie).

Przy pomocy asystenta można m.in.:

zrobić przelew zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta,

zrobić przelew na telefon,

sprawdzić stan konta,

przeszukać historię konta,

doładować telefon,

zapłacić BLIKIEM.

Wspieranych przez asystenta funkcji będzie stopniowo przybywać. System wciąż się uczy i jeśli czegoś nie może obecnie wykonać to przenosi użytkownika do miejsca w IKO, gdzie wykona on operację bankową samodzielnie. Na przykład gdy użytkownik powie: „chyba zgubiłem kartę" – asystent przeniesie go do ekranu, na którym może ją zastrzec; „chcę kupić 100 euro" – przekieruje do bankowego Kantoru internetowego; „potrzebuję więcej gotówki"– zaproponuje przejście do wniosku o pożyczkę gotówkową.

Asystent mówi jedynie w języku polskim. Rozumie język naturalny i nie narzuca sposobu komunikacji, np. zlecając przelew można powiedzieć „zrób przelew do ..." , ale też „pchnij hajs do ...". 90 tysięcy zwrotów użytych do jego uczenia za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji w praktyce oznacza, że np. sprawdzenie stanu konta można zlecić na ponad 2 tysiące sposobów. Rozwiązanie jest dostępne dla klientów, którzy ukończyli 16 lat (zgodnie z przepisami młodsze osoby nie mogą samodzielnie wyrazić zgody na przetwarzanie danych) i mają konto w PKO Banku Polskim.

Asystent głosowy rejestruje rozmowy tak samo, jak to się dzieje na zwykłej infolinii. Nagrania nie są nikomu udostępniane. Użytkownik przed pierwszym uruchomieniem tej funkcji jest powiadomiony o nagrywaniu i wyraża zgodę. Asystent rejestruje dźwięk tylko wtedy, kiedy jest włączony i wybrana jest opcja rozmowy głosowej, po zamknięciu jego ekranu mikrofon automatycznie się wyłącza. Używanie asystenta głosowego jest równie bezpieczne, jak korzystanie z aplikacji IKO czy rozmowa z konsultantem na infolinii. Użytkownik powinien jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy również od niego – szczególnie powinien zwracać uwagę na to, gdzie i przy kim podaje swoje dane lub informacje o swoich finansach.

Od kilku dni IKO jest też już dostępne w AppGallery firmy Huawei. Użytkownicy smartfonów i tabletów tej marki mogą pobrać, zainstalować i używać aplikację mobilną PKO Banku Polskiego. IKO na razie jest dostępne dla urządzeń Huawei korzystających z Google Mobile Services. Kolejnym etapem będzie pełna integracja aplikacji z Huawei Mobile Services, dzięki czemu będą z niej mogli korzystać użytkownicy najnowszych produktów chińskiego koncernu. Obecnie liczba aktywnych aplikacji IKO przekracza 4,5 mln, prawie 20 proc. z nich działa na urządzeniach Huawei. Ta firma jest wśród użytkowników IKO drugim najpopularniejszym producentem telefonów z systemem Android.

Na początku marca tego roku minęło 7 lat od uruchomienia aplikacji mobilnej IKO. W tym czasie jej użytkownicy wykonali 350 mln transakcji na łączną kwotę ponad 102 mld zł. W ostatnich miesiącach bank wprowadził kilka nowości w aplikacji m.in. możliwość opłacania miejskich parkingów, zakup biletów komunikacyjnych, a także dostęp do mobilnej autoryzacji, możliwość kupowania ubezpieczeń komunikacyjnych, złożenie wniosku o konto walutowe, limit odnawialny i zmianę limitu odnawialnego, kartę kredytową i zmianę limitu karty. Od niedawna można też wnioskować w IKO o kartę debetową lub naklejkę zbliżeniową do swojego ROR. Planowane są kolejne wdrożenia jak płatności za autostrady oraz zakupy bez kodu BLIK – w przypadku płatności powtarzalnych.

Według danych sklepu Google Play, IKO przekroczyła barierę 5 mln pobrań jako pierwsza spośród aplikacji banków działających w Polsce. Wysoka popularność i najwyższe oceny wystawione przez użytkowników dały jej dwa lata z rzędu zwycięstwo w rankingu brytyjskiego Retail Banker International. IKO wyprzedziło aplikacje największych światowych banków takich jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America. Klienci dwóch największych sklepów z aplikacjami wystawili IKO już prawie 500 tys. ocen, których średnia to 4,8 na 5 możliwych gwiazdek. Aplikacja IKO jest więc nie tylko aktywnie używana przez klientów, ale i bardzo dobrze przez nich oceniana. Zwyciężyła w konkursie Mobility Trends w kategorii „Mobilna aplikacja B2C roku 2019" i została nagrodzona statuetką „Złoty Bell" - o zwycięstwie IKO zdecydowali użytkownicy w internetowym plebiscycie.


PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk