• Odbierz prezent
Asseco Poland z zamówieniem od PGNiG na ponad 45 mln złotych

Spółka informatyczna Asseco Poland poinformowała w środę 24 lipca o podpisaniu umowy z PGNiG Obrót Detaliczny na opracowanie i wdrożenie centralnego informatycznego systemu billingowego, którego realizacja została wyceniona na 46,5 mln złotych. Oprócz tego Asseco International w środę nabyło ponad połowę udziałów (51%) hiszpańskiej spółki informatycznej Tecsisa, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu chmury danych.

 

Centralny system billingowy dla PGNiG Obrót Detaliczny zostanie wykonany przez Asseco Poland całkowicie od podstaw i zastąpi cztery obecnie wykorzystywane systemy rozliczeń. W ramach zamówienia Asseco dokona wdrożenia nowego systemu, a także skomplikowanej migracji danych z obecnie wykorzystywanych platform. Centralny system billingowy ma zapewnić tańsze, łatwiejsze i efektywniejsze niż dotychczas rozliczanie PGNiG z klientami indywidualnymi. Jest to jeden z największych projektów systemów billingowych w tej części Europy, wyceniany na 46,5 mln złotych, zaś jego realizacja jest elementem strategii rozwoju spółki PGNiG Obrót Detaliczny na lata 2017-2020.

System zostanie opracowany na bazie rozwiązania Asseco Utility Management Solutions (AUMS), będącego standardem architektury korporacyjnych baz danych opracowanym przez spółkę.

Asseco International poinformował również o przejęciu ponad połowy udziałów hiszpańskiej spółki Tecsisa, która posiada własną platformę chmury danych o nazwie Kommodo. Nabycie 51% udziałów spółki wskazuje na plany Asseco w kwestii rozszerzenia oferty o rozwiązania chmurowe.

 

Asseco Poland jest największą polską spółką informatyczną notowaną na GPW od czerwca 1998 r. Powstała w 1991 r. (początkowo jako COMP Rzeszów) i skupia się na rozwoju systemów informatycznych do zastosowań korporacyjnych, w tym głównie baz danych i platform rozliczeniowych dla sektora bankowego i ubezpieczeniowego, a także dla organów administracji publicznej. Asseco Poland notowane jest w m.in. indeksach MWIG40 (7,7%), WIG-INFO (58,4%).

 

Kurs Asseco Poland na środowej sesji wynosi 57,3000 PLN (wzrost o 1,33%)

Notowania: Asseco Poland SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ACP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk