• Odbierz prezent
Asseco Poland z rekordowymi przychodami za zeszły rok i imponującym portfelem zamówień na 2020 r.

Asseco Poland, najwieksza spółka informatyczna notowana na warszawskim parkiecie, opublikowała w poniedziałek 23 marca wyniki finansowe za 2019 r. Okazały się one niższe niż rok temu pod względem osiągniętego zysku, jednak wyższe w zakresie przychodów. Spółka w zeszłym roku zwiększyła ekspansję na rynki zagraniczne, kosztem przychodów osiągniętych w Polsce.

 

Asseco Poland w 2019 r. osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 10,66 mld złotych, w porównaniu do 9,32 mld złotych rok wcześniej, co jest wynikiem lepszym o 14,37%.

Zysk operacyjny (EBIT) w 2019 r. wyniósł 976,2 mln złotych, wobec 796,8 mln złotych rok wcześniej (wynik lepszy o 22,5%), natomiast skonsolidowany zysk netto okazał niższy o 3,3% r/r - spadł z 333,3 mln złotych (2018 r.) do 322,4 mln złotych.

 

Przychody z zamówień na rynku polskim w czwartym kwartale 2019 r. spadły o 17% r/r (zysk operacyjny niższy o 42% r/r), natomiast przychody z zamówień zagranicznych w analogicznym okresie wzrosły o 14% r/r (zysk operacyjny wyższy o 22%).

 

Spółka poinformowała również o szacowanej wartości portfela zamówień na 2020 r., która wyniesie ponad 7,6 mld złotych, w porównaniu do 6,24 mld złotych w 2019 r., co jest wartością wyższą o 22%.

 

Wraz z publikacją wyników za 2019 r., zarząd Asseco Poland zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 3,01 PLN na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie ok. 5,7%.

 

Asseco Poland jest największą spółką informatyczną w kraju, wchodzącą w skład indeksu mWIG40 i szóstym pod względem wielkości producentem oprogramowania w Europie. Na zamknięciu poniedziałkowej sesji jej akcje traciły  3,5%, osiągając cenę 53,6000 PLN. Wyniki zostały opublikowane już po zakończeniu handlu, stąd też należy spodziewać się luki otwarcia i zwiększonej zmienności na wtorkowej sesji.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat chce przejąć ponad 20% akcji Asseco Polska. Polsat traci, Asseco mocno zyskuje

Cyfrowy Polsat po zakończeniu środowej sesji 18 grudnia poinformował o zamiarze przejęcia niecałych 22% akcji spółki informatycznej Asseco Poland. Akcjonariusze Asseco zareagowali wyjątkowo optymistycznie na tę informację - akcje spółki na rozpoczęciu czwartkowej sesji rosną o ponad 10%. Tego samego.. Czytaj
Cyfrowy Polsat chce przejąć ponad 20% akcji Asseco Polska. Polsat traci, Asseco mocno zyskuje

 

Notowania: Asseco Poland SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ACP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk