• Odbierz prezent
Arkusz zleceń na GPW. Dlaczego ceny akcji się zmieniają?

Co sprawia, że kurs akcji spółek notowanych na giełdzie się zmienia, czyli dlaczego drożeją lub tanieją?

 

Dlaczego ceny akcji się zmieniają?

Jak wiesz, wszystkie spółki giełdowe objęte są notowaniami, co jest równoznaczne z tym, że możemy śledzić kurs ich akcji. Kurs może rosnąć, może spadać, może też oczywiście pozostać całkowicie niezmienny.

Od czego to jednak zależy?

Na cenę akcji wpływają zlecenia kupna i sprzedaży wystawiane przez inwestorów, a także wolumen obrotu, czyli łączna liczba akcji, które zmieniły właściciela (w ramach transakcji zakupu-sprzedaży).

Aby doszło do wzrostu ceny akcji, ich odpowiednio duża liczba musi zostać sprzedana przez aktualnych akcjonariuszy po cenie wyższej od obecnego kursu. 

I odwrotnie w przypadku spadków - obecni akcjonariusze chcą sprzedać akcje po cenie niższej od aktualnego kursu, znajdując kupujących, którzy uznają tę cenę za atrakcyjną, co wpływa na spadek kapitalizacji spółki i tym samym obniżenie kursu akcji.

Oczywiście, jako inwestorzy indywidualni dysponujący relatywnie niewielkimi kwotami, raczej nie mamy szans na zmianę kursu akcji za pomocą naszych zleceń, szczególnie w przypadku spółek z wyższą kapitalizacją, czyli wartością kapitału zakładowego.

 

 

Zmiany ceny akcji wyjaśnię na bardzo prostym przykładzie nieistniejącej spółki gamingowej posiadającej łącznie 100 akcji, z których każda kosztuje 1 PLN (czyli taki jest jej aktualny kurs). Oznacza to, że kapitalizacja spółki wynosi 100 PLN. 

Gaming jest teraz bardzo modny, więc pojawiają się inwestorzy, którzy chcą mieć akcje tej spółki. Początkowo oferują 1 PLN, ale nikt nie chce sprzedać im akcji po cenie równej kursowi, bo oznaczałoby to brak zysków. Jeden z obecnych akcjonariuszy ma 10 akcji i jest gotowy sprzedać je za 1,50 PLN za sztukę. W pewnym momencie jeden z kupujących zgadza się na taką cenę i odkupuje te 10 akcji za ustaloną cenę 1,50 PLN, licząc na to że i tak zarobi w przyszłości, bo kurs akcji będzie rósł. Za 10 akcji zapłacił 15 PLN, tym samym zwiększając kapitalizację spółki ze 100 PLN do 105 PLN. 

Co za tym idzie, zmienił się też kurs akcji - wzrósł on do 1,05 PLN (dlatego, że kapitalizacja 105 PLN podzielona przez liczbę wszystkich akcji - 100 sztuk - daje 1,05).

W przypadku spadku ceny akcji działa ten sam mechanizm, tylko w odwrotną stronę.

Oczywiście, ten przykład jest maksymalnie uproszczony, ale pozwala zrozumieć skąd biorą się zmiany ceny akcji.

 

Czym jest arkusz zleceń na giełdzie?

Wiesz już, że aby doszło do jakiejkolwiek transakcji na giełdzie i tym samym zmiany ceny, muszą znaleźć się dwie strony rynku - sprzedający i kupujący. Często potocznie mówi się, że gdy akcje jakiejś spółki gwałtownie spadają, to “nie było kupujących”, ale jest to oczywiście spore uproszczenie - gdyby rzeczywiście nie było ofert kupna, to kurs akcji by nie spadł ze względu na zbyt niską płynność obrotu i nie doszłoby do realizacji zleceń sprzedaży.

Zlecenia kupna i sprzedaży są rejestrowane w tzw. arkuszu zleceń. Początkowo odczytywanie danych z orderbooka może sprawiać trudność, jest to jednak podstawowa wiedza dla każdego, kto chce zrozumieć jak funkcjonuje giełda. Wiadomo, że każdy inwestor chce kupić jak najtaniej i sprzedać jak najdrożej.

FXMAG akcje arkusz zleceń na gpw. dlaczego ceny akcji się zmieniają? najlepszy kurs inwestowania w akcje arkusz zleceń inwestycje w akcje gpw dlaczego ceny akcji się zmieniają? akcje cena akcji dlaczego akcje drożeją czym jest arkusz zleceń na giełdzie? co to jest arkusz zleceń zlecenia giełdowe a transakcje na giełdzie zlecenie giełdowe co to jest zlecenie giełdowe transakcja giełdowa co to jest transakcja na giełdzie wolumen co to jest wolumen kurs akcji kapitalizacja kapitalizacja spółki 1

 

Po lewej stronie arkusza zleceń znajdują się oferty kupna uszeregowane od najwyższej ceny (bo ta zostanie najszybciej zrealizowana), a po prawej oferty sprzedaży uszeregowane od najniższej ceny. 

Oprócz tego, orderbook wyszczególnia również wolumen zlecenia, czyli ile ktoś chce sprzedać lub kupić akcji.

Dlaczego ktoś? Dlatego, że z arkusza zleceń nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się kto składa konkretne zlecenie. 

 

Zlecenia giełdowe a transakcje na giełdzie

Należy pamiętać, że zlecenia giełdowe to nie transakcje. Do transakcji dochodzi dopiero wtedy, gdy lewa i prawa strona arkusza zleceń sie pokryje - czyli cena ze zlecenia zakupu będzie taka sama jak cena ze zlecenia sprzedaży. Oczywiście zlecenie może być zrealizowane tylko w części - jeśli cena ze zlecenia zakupu 100 akcji pokryje się z ceną ze zlecenia sprzedaży o wolumenie 150 sztuk, to zlecenie zakupu zniknie z arkusza zleceń jako zrealizowane w całości, a wolumen zlecenia sprzedaży zmniejszy się do 50 sztuk.

Czytaj także: Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?

W jakich godzinach odbywa się obrót na Giełdzie Papierów Wartościowych i w jaki sposób zorganizowany jest handel? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w artykule.   Sesja giełdowa - czym jest i w jaki sposób jest zorganizowana? Handel na giełdzie papierów wartościowych odbywa się w .. Czytaj
Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk