• Odbierz prezent
bankomat Bitcoin BTC

W ostatnim czasie miał miejsce pierwszy przypadek aresztowania za postawienie bankomatu BTC w Indiach. Jak wyglądają szczegóły tej sprawy? Czy takie bankomaty są legalne?

 

Pierwszy taki przypadek

24 października portal „Times of India” poinformował o aresztowaniu obywatela Indii za niezarejestrowany bankomat Bitcoin w Bangalore. Uznano, że bankomat został postawiony nielegalnie, bez uzyskania stosownych pozwoleń. Jest to pierwszy przypadek tego rodzaju.

Aresztowany 37-latek – Harish BV jest współzałożycielem indyjskiej giełdy kryptowalut Unocoin. Feralny bitomat zainstalował wspólnie z innym współzałożycielem tej giełdy – Sathvikiem Viswanathem. Według informacji mediów drugi współzałożyciel Unocoin nie został aresztowany.

Jak informują media, w toku postępowania zarekwirowano „bankomat, dwa laptopy, telefon komórkowy, trzy karty kredytowe, pięć kart debetowych, paszport, pieczątki firmy Unocoin, urządzenie kryptowalutowe i równowartość 2460 USD w lokalnej walucie”.

Według indyjskich źródeł informacji bankomat Bitcoin w gruncie rzeczy jeszcze nie został uruchomiony. 20 października Unocoin informowała na Twitterze: „Nasza maszyna nie pasuje kilku mainstreamowym mediom, które przedstawiają ją w negatywnym świetle. Maszyna jest wciąż w fazie końcowych testów i zacznie działać w nadchodzącym tygodniu. Urządzenie zostało tymczasowo przeniesione z początkowego miejsca instalacji.”

Harish BV został postawiony przed sądem ACMM (Additional Chief Metropolitan Magistrate), który wysłał go na 7 dni do aresztu.

Policja stwierdziła, że prawdopodobnie będzie więcej aresztowań i apelowała do społeczeństwa, by „nie dało się skusić na plany zarabiania ogromnych zysków” poprzez kryptowaluty.

 

Czy bankomaty Bitcoin są nielegalne w Indiach?

Informując o tej sprawie, indyjski magazyn biznesowy „Business Today” powołuje się na oświadczenie Centralnego Wydziału Przestępczości (Central Crime Branch – CCB), według którego instalacja bankomatu nie wymaga „żadnego zezwolenia ze strony rządu”. Dodaje, że prawo nie reguluje kwestii związanych z kryptowalutami.

Prasa pisząc o zdarzeniu powołuje się również na słowa indyjskiego Ministra Finansów – Aruna Jaitleya, cytowane przez drugiego ze współzałożycieli giełdy Unocoin: „Oświadczenie ministra było jasne: „kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym w Indiach”. On nie powiedział: „nielegalnym środkiem”. To jest duża różnica. To oznacza, że podejmujesz ryzyko swych inwestycji i nie ma regulacji w tej branży.”


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk