• Odbierz prezent
Arabia Saudyjska największym dostawcą ropy naftowej. Cena srebra poniżej poziomu 26 dolarów (USD) za uncję

Notowania ropy naftowej w miniony czwartek tąpnęły o ponad 7%, zaś w piątek skorygowały część tego ruchu – niemniej, na początku bieżącego tygodnia znów na tym rynku przeważa strona podażowa. Cena ropy WTI oscyluje wciąż w okolicach 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 63-64 USD za baryłkę.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej

w ostatnim czasie na nowo zaczęli zwracać uwagę na pesymistyczne doniesienia z globalnej gospodarki. Chodzi tutaj przede wszystkim o kolejne restrykcje wprowadzone głównie w krajach europejskich, które niewątpliwie będą przekładać się na popyt na paliwa. Jeszcze w poprzednim roku mało kto wierzył w to, że druga czy trzecia fala pandemii mocno uderzy w globalną gospodarkę – jednak ten scenariusz się ziścił. Warto jednak pamiętać także o tym, że pojawiają się również pozytywne akcenty, jak np. szybkie tempo szczepień w niektórych krajach.

Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj pojawiły się ciekawe informacje dotyczące importu ropy naftowej przez Chiny

Okazuje się, że w okresie styczeń-luty 2021 r. import ropy naftowej do Chin z Omanu wzrósł o 30% w ujęciu rdr, a import ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich aż o 61%. Zwyżka ta wynikała przede wszystkim z mniejszej dostępności irańskiej ropy naftowej, jak również w pewnym stopniu także ograniczeń produkcji wprowadzonych przez Arabię Saudyjską w bieżącym roku.

Niemniej, Saudyjczycy nie składają broni

Kraj ten świadomie zmniejszył wydobycie ropy naftowej na początku bieżącego roku w celu wspierania cen tego surowca na globalnym rynku – ale nie zmienia to faktu, że i tak pozostaje on największym dostawcą ropy do Chin. W minioną niedzielę prezes Saudi Aramco zapewniał nawet, że dla jego firmy jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo energetyczne Chin w ciągu najbliższych 50 lat.

Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Srebro poniżej poziomu 26 USD za uncję

Notowania srebra przez ponad tydzień poruszały się w wąskiej konsolidacji w okolicach 26 USD za uncję. Niemniej, początek bieżącego tygodnia przynosi bardziej definitywne przełamanie tej bariery w dół i zejście do rejonu 25,50 USD za uncję.

Presja podażowa

która widoczna jest obecnie na rynku srebra, wynika przede wszystkim z sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. To USD wpływa ostatnio w dużej mierze na notowania złota, a więc również srebra, które wykazuje ze złotem dużą korelację.

Na razie nie można mówić o jakimś istotnym załamaniu się cen srebra

bowiem zniżka pozostaje mimo wszystko relatywnie niewielka. Nie zmienia to faktu, że w najbliższych dniach notowania metali szlachetnych, w tym srebra, może być rozchwiane ze względu na dużą liczbę planowanych wypowiedzi przedstawicieli kluczowych banków centralnych – mogą one wpływać na notowania walut i pośrednio także złota oraz srebra.

Tymczasem w długoterminowej perspektywie na rynku srebra nadal sytuacja faworyzuje stronę popytową ze względu na oczekiwania wyższej inflacji, presji na spadek wartości dolara oraz dużego popytu na metale na świecie.

Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin.  - 3

Notowania srebra – dane dzienne


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk