• Odbierz prezent
Apple ze świetnymi wynikami

Podczas gdy Apple ze swoimi świetnymi wynikami finansowymi nieco uspokaja inwestorów, a w szczególności sektor technologiczny, świat ponownie bombardowany jest informacjami na temat sporu handlowego USA oraz Chin. Dzisiaj wieczorem dodatkowo decyzja Fed w sprawie wysokości stóp procentowych. Tym razem jednak stopy procentowe powinny pozostać bez zmian.

Apple, czyli gigant z Cupertino zaprezentował całkiem dobre wyniki za trzeci kwartał fiskalny i jednocześnie drugi kalendarzowy. EPS wyniósł 2,34 USD dolarów amerykańskich, bijąc konsensus na poziomie 2,18 USD dolara. Przychody z kolei wyniosły 53,3 mld USD dolarów amerykańskich, które również przekroczyły oczekiwania na poziomie 52,34 mld USD. Warto jednak odnotować, że sprzedaż flagowego produktu Apple’a, czyli iPhone’a  minęła się z medianą rynku na poziomie 41,79 miliona i wyniosła 41,3 miliona. W wyniku tego raportu akcje spółki rosnły o 4% w handlu posesyjnym, natomiast tuż na starcie sesji zanotowały wzrost o ponad 5%. W porównaniu z wynikiem z analogicznego okresu w 2017 roku możemy zauważyć, że EPS wzrósł aż o 40%, a przychody o 17%.Te optymistyczne wyniki pojawiły się po zeszłotygodniowym rozczarowaniu i silnych spadkach Facebooka i Twittera. Jak widać w grupie FAANG, oprócz Amazona również Apple potrafi pozytywnie nastroić swoich inwestorów.

Czytaj także: FANG - znakomita inwestycja, czy bańka spekulacyjna na Wall Street?

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność na rynkach zyskuje skrót FANG. Jest on oznaczeniem grupy spółek, które stanowią ‘gorący towar’ na nowojorskiej giełdzie NYSE. Spółki te w ostatnich latach zapewniają inwestorom pokaźny zysk z inwestycji, ale przy okazji ich wycena coraz mocniej .. Czytaj
FANG - znakomita inwestycja, czy bańka spekulacyjna na Wall Street?

Niemniej ogólnie na indeksach giełdowych nie widać euforii, w szczególności w Europie. Jest to wynik kolejnych niepewności handlowych na całym świecie. Chiny wskazują, że są gotowe na rozpoczęcie negocjacji, aby usunąć nierówności i przywrócić wolny handel. Tymczasem ze strony USA mamy do czynienia z kolejnym atakiem. Plotki wskazują, że USA nie tylko chce utrzymania dotychczasowych ceł, ale również nałożenia większych taryf dla drugiej grupy produktów. Druga runda produktów o wartości 200 mld USD miała być obłożona 10% taryfą. Najnowsze doniesienia wskazują, że USA zastanawiają się nad wprowadzeniem 25% taryfy na produkty o wartości 200 mld USD.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kolejne ważne wydarzenie tego tygodnia, czyli decyzję Rezerwy Federalnej na temat wysokości stóp procentowych. Oczywiście stopy procentowe nie zostaną podniesione, jednak w samym komunikacie możemy znaleźć jakieś wskazówki dotyczące kolejnej potencjalnej podwyżki, która mogłaby mieć miejsce we wrześniu. Warto jednak zauważyć, że proces podwyżek w USA zmierza do końca, biorąc pod uwagę długoterminowe oczekiwania, które znajdują się nieznacznie na poziomie 3,0%. Jest to oczywiście pozytywna informacja dla rynku akcyjnego, choć ten powinien mieć się na baczności patrząc na inne sygnały ostrzegawcze. Dzisiejsze dane na temat wydatków konstrukcyjnych pokazały, że mamy do czynienia z największym spadkiem za czerwiec w ujęciu miesięcznym od ponad jednego roku.

Dzisiaj na GPW (Giełda Papierów Wartościowych) zmienność jest raczej ograniczona i na koniec sesji indeks giełdowy WIG20 zyskuje 0,16% znajdując się nieznacznie powyżej 2300 punktów.

Czytaj także: Dlaczego nie inwestujemy na GPW?

Gdy w 1991 roku podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, nikt nie przypuszczał, że jej rozwój będzie tak dynamiczny. Pierwsza sesja z udziałem 7 domów maklerskich obejmowała notowania zaledwie 5 spółek. Przy 112 zleceniach osiągnięto łączny obrót w wysokości 1.990 zł. .. Czytaj
Dlaczego nie inwestujemy na GPW?

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk