• Odbierz prezent
Apple spółka

30 lipca spółka Apple opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street. Spółka poinformowała też o planowanym splicie akcji.

 

30 lipca po sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Apple opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 59,69 mld USD wobec 53,81 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 11% rok do roku. Uzyskane przez Apple przychody przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street na poziomie 52,25 mld USD. W II kwartale spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 11,25 mld USD wobec 10,04 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 2,58 USD w porównaniu do 2,18 USD przed rokiem. Okazał się też wyższy od szacunków analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 2,04 USD.

Spółka poinformowała, że był to rekordowy kwartał. W oświadczeniu prasowym CEO Apple - Tim Cook stwierdził: „Rekordowy czerwcowy kwartał Apple był napędzany przez dwucyfrowy wzrost zarówno produktów, jak i usług i wzrost w każdym naszym segmencie geograficznym.”

W II kwartale przychody ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły 26,42 mld USD wobec 25,99 mld USD przed rokiem, co stanowi wzrost o 1,66% rok do roku. Jest to lepszy wynik od prognozy analityków na poziomie 22,37 mld USD. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły 13,16 mld USD wobec 11,46 mld USD rok wcześniej. Wynik ten jest zbliżony do prognozy analityków na poziomie 13,18 mld USD.

Przychody ze sprzedaży Maców wyniosły 7,08 mld USD wobec 5,82 mld USD przed rokiem. Wynik ten przewyższył szacunki analityków na poziomie 6,06 mld USD. Przychody ze sprzedaży iPadów były wyższe o 31% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosły 6,58 mld USD w porównaniu do 5,02 mld USD przed rokiem. Analitycy spodziewali się przychodów ze sprzedaży iPadów na poziomie 4,88 mld USD. Przychody ze sprzedaży akcesoriów osobistych i domowych (w tym AirPods i Apple Watch) wyniosły 6,45 mld USD w porównaniu do 5,53 mld USD rok wcześniej, co stanowi wzrost o 17,7%. Analitycy spodziewali się przychodów na poziomie 6 mld USD w tym segmencie.

Publikując swe wyniki kwartalne spółka jednocześnie zapowiedziała split akcji w stosunku 4:1. Przykładowo zamiast jednej akcji o wartości około 380 USD inwestorzy otrzymają 4 akcje o wartości około 100 USD. Akcje zostaną przydzielone 24 sierpnia, a handel podzielonymi akcjami rozpocznie się od 31 sierpnia. Warto wspomnieć, że w historii spółki split akcji odbywał się już cztery razy.

Wyniki spółki ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Apple wzrósł o ponad 5%.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk