• Odbierz prezent
Apple z wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r. Wyższe przychody i wyższy zysk

30 kwietnia po sesji na amerykańskiej giełdzie jedna z największych spółek – Apple opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przewyższyły one szacunki analityków. Ze względu na niepewność panującą na rynkach związaną z koronawirusem spółka nie przedstawiła prognozy na następny kwartał.

 

30 kwietnia po sesji na amerykańskim rynku spółka Apple opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 58,3 mld USD i okazały się wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 54,54 mld USD. Były one wyższe o 1% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję wyniósł 2,55 USD wobec spodziewanych 2,26 USD. Był wyższy o 4% niż rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły 28,96 mld USD i były niższe o 7% niż rok wcześniej. Przychody z usług (obejmujące iCloud, Apple Music i inne płatne subskrypcje) były wyższe o 16% niż przed rokiem i wyniosły 13,34 mld USD.

Przychody ze sprzedaży Maców wyniosły 5,35 mld USD, a ze sprzedaży iPadów 4,36 mld USD. Przychody ze sprzedaży akcesoriów osobistych i domowych kształtowały się na poziomie 10,01 mld USD.

Spółka Apple w lutym wycofała swe prognozy na II kwartał ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa w tamtym czasie w Chinach. Nie dostarczyła też nowej prognozy.

Spółka poinformowała natomiast, że pomimo pandemii będzie kontynuować skup akcji własnych. Zatwierdziła też zwiększenie programu skupu akcji o 50 mld USD. W roku podatkowym 2019 Apple przeznaczyło 67,1 mld USD na skup akcji, a 14,1 mld USD na dywidendy.

W wywiadzie dla CNBC Tim Cook powiedział: „W lutym nastąpił bardzo nagły spadek. W marcu zaczęło się poprawiać, a w kwietniu widzieliśmy dalsze ożywienie. Pozostaje nam więc miejsce na optymizm.”

Cook dodał, że nowa usługa telewizyjna Apple TV+ radzi sobie dobrze, gdyż ludzie, którzy muszą siedzieć w domu, chętnie z niej korzystają. Wzrósł też popyt ma Maki i iPady.

Obecnie spółka dysponuje gotówką w wysokości 192,8 mld USD w porównaniu do 207,1 mld USD na koniec poprzedniego kwartału.

Sklepy Apple w wielu krajach świata są zamknięte do odwołania. Najważniejsi inżynierowie i projektanci Apple pracują w domu do końca maja.

Spółka spodziewa się w kolejnym kwartale pogorszenia wyników w zakresie sprzedaży iPhone’ów i akcesoriów osobistych, a poprawy w zakresie sprzedaży iPadów i Maców.

W notowaniach posesyjnych kurs akcji Apple obniżył się o 1%.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk