• Odbierz prezent
Apple spółka

30 kwietnia po sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Apple przedstawiła wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Ucieszyły one inwestorów. Spółka poinformowała również o prognozie na kolejny kwartał, a także o planowanym skupie akcji własnych.

 

Przychody spółki Apple wyniosły 58,02 mld USD wobec oczekiwanych 57,37 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2,46 USD wobec oczekiwanych 2,36 USD. Przychody ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły 31,05 mld USD wobec oczekiwanych 31,03 mld USD. Przychody z usług wyniosły 11,45 mld USD wobec oczekiwanych 11,37 mld USD.

Prognozy spółki na kolejny kwartał są także wyższe od oczekiwań analityków. Prognoza przychodów na drugi kwartał 2019 r. to 52,5 – 54,5 mld USD wobec konsensusu analityków na poziomie 51,94 mld USD. Prognozy spółki sugerują, że popyt na iPhony pozostanie na stabilnym poziomie, a przychody z usług będą nadal rosły.

Łączna sprzedaż Apple spadła o 5% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, jednak nie zmartwiło to inwestorów. Warto wspomnieć, że na początku roku spółka obniżyła swą prognozę ze względu na spowolnienie związane ze sprzedażą w Chinach. W wywiadzie dla CNBC, CEO spółki Apple – Tim Cook powiedział, że wynik spółki w Chinach poprawił się w stosunku do poprzednich kwartałów. Dodał również, że obniżka podatku pomogła obniżyć ceny produktów Apple, co wsparło sprzedaż. Cook wspomniał także, że stosunki handlowe między USA i Chinami również uległy poprawie.

Spółka Apple poinformowała, że przeznaczy 75 mld USD na skup akcji własnych. Zaplanowała dywidendę w wysokości 75 centów na akcję.

Spółka zasygnalizowała, że sprzedaż iPhone’ów nie jest najważniejszą liczbą, na której powinna być skupiona uwaga inwestorów. Apple podkreśla także swe przychody z usług, które obejmują m in. Cloud, Apple Music, Apple Care.

Nadal najważniejsze dla spółki są jej główne linie produktów. Spółka zwróciła uwagę na wzrost rok do roku o 50% w zakresie produktów zaliczanych do kategorii „Wereables”, a więc akcesoriów osobistych, jak Apple Watch czy AirPods. Sprzedaż iPadów także jest mocną stroną spółki. CEO Apple podkreślił bardzo dobry wynik sprzedaży iPada Pro.

Przychody z poszczególnych kategorii produktów wyglądają następująco:

- iPhone: 31,05 mld USD wobec oczekiwanych 31,10 mld USD,

- iPad: 4,87 mld USD wobec oczekiwanych 4,21 mld USD,

- Mac: 5,5 mld USD wobec oczekiwanych 5,85 mld USD,

- Wereables, Home & Accessories (akcesoria osobiste): 5,1 mld USD wobec oczekiwanych 4,79 mld USD.

W reakcji na wyniki i dalsze prognozy Apple, cena akcji spółki wzrosła w notowaniach posesyjnych o ponad 5%, a jej kapitalizacja zbliżyła się po raz kolejny w okolice 1 biliona USD.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk