• Odbierz prezent
Apple spółka wyniki finansowe

Amerykańska spółka Apple przedstawiła wyniki finansowe za trzeci kwartał 2018 r. Były one lepsze niż oczekiwania rynku, jednak nie ucieszyło to inwestorów.

 

Wyniki Apple za trzeci kwartał

1 listopada znana amerykańska spółka Apple przedstawiła wyniki za trzeci kwartał 2018 r. (czwarty kwartał amerykańskiego roku fiskalnego). Wyniki przewyższyły oczekiwania analityków.

Przychody wyniosły 62,9 mld USD w stosunku do oczekiwanych 61,57 mld USD. Zysk netto na akcję wyniósł 2,91 USD w stosunku do przewidywanych 2,78 USD na akcję.

Sprzedaż iPhone’ów była nieco niższa niż zakładano, wzrosły natomiast ich ceny sprzedaży. W tym kwartale spółka sprzedała 46,89 mln sztuk iPhone’ów, tymczasem oczekiwania zakładały sprzedaż na poziomie 47,5 mln sztuk.

Średnia cena iPhone’a wyniosła 793 USD w stosunku do oczekiwanych 750,78 USD.

Apple posiada obecnie zapasy gotówki w wysokości 237 mld USD, o 6 mld USD mniej niż w zeszłym kwartale.

Spółka podała prognozę przychodów na kolejny kwartał. Oczekuje, że wyniosą one 89-93 mld USD. Wcześniejsze oczekiwania analityków to 92,74 mld USD.

 

Już się nie dowiemy, ile czego Apple sprzedaje

Spółka Apple poinformowała, że od przyszłego kwartału będzie podawać informacje dotyczące sprzedanych urządzeń w nowy sposób. Liczba sprzedanych urządzeń będzie podawana łącznie, bez podziału na iPhone’y, iPady oraz komputery.

Według informacji CNBC, tę decyzję dyrektor finansowy spółki Luca Maestri wyjaśnił następującymi słowami:"Kiedy spoglądasz na nasze wyniki finansowe w ostatnich latach, biorąc pod uwagę na przykład ostatnie trzy lata, liczba sprzedanych jednostek w czasie któregokolwiek kwartału niekoniecznie odzwierciedla siłę naszego biznesu. Jeśli spoglądasz na nasz wynik netto w czasie ostatnich trzech lat, jeśli spoglądasz na cenę akcji w ostatnich trzech latach, nie ma korelacji z jednostkami sprzedanymi w danym okresie.”

Pomimo wyższych od oczekiwań wyników, inwestorzy nie zareagowali radością. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki spadł o ponad 5%. Zapewne nie przekonuje ich również nowy sposób prezentacji wyników dotyczących liczby sprzedanych urządzeń.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk