• Odbierz prezent
Apple przedstawia wyniki kwartalne. Przychody spółki przekroczyły 100 mld dolarów, a akcje w dół

27 stycznia spółka Apple przedstawiła wyniki finansowe za miniony kwartał. Były one znacznie wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły także oczekiwania analityków z Wall Street. Apple może się pochwalić rekordowymi przychodami, które po raz pierwszy w historii przekroczyły okrągły poziom 100 mld dolarów.

 

27 stycznia po sesji na amerykańskim rynku spółka Apple opublikowała wyniki kwartalne. W minionym kwartale przychody wyniosły 111,44 mld USD wobec 91,82 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 21% rdr. Uzyskane przychody przewyższyły szacunki analityków z Wall Street na poziomie 103,28 mld USD. Warto wspomnieć, że był to rekordowy kwartał pod względem przychodów w historii spółki. Po raz pierwszy kwartalne przychody Apple przekroczyły symboliczny próg 100 mld USD.

W IV kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 28,75 mld USD wobec 22,24 mld USD przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 1,68 USD w porównaniu do 1,25 USD rok wcześniej. Okazał się on również wyższy od szacunków analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,41 USD.

Dla rynku istotne mogą być przychody Apple w podziale na poszczególne kategorie produktów. Przychody ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły 65,60 mld USD i były wyższe o 17% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Okazały się też wyższe od szacunków analityków na poziomie 59,80 mld USD. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły 15,76 mld USD, co stanowi wzrost o 24% rdr. Ta grupa przychodów obejmuje m. in. sklep App Store, subskrypcje na treści cyfrowe czy opłaty licencyjne od Google. Przewyższyły one szacunki analityków, których konsensus zakładał przychody w wysokości 14,80 mld USD. Przychody ze sprzedaży Maców wyniosły 8,68 mld USD. Były one wyższe o 21% niż przed rokiem, jednak okazały się nieco niższe od szacunków analityków na poziomie 8,69 mld USD. Przychody ze sprzedaży iPadów były wyższe o 41% niż rok wcześniej i wyniosły 8,44 mld USD. Okazały się też wyższe od szacunków analityków na poziomie 7,46 mld USD. Przychody ze sprzedaży innych produktów wyniosły 12,97 mld USD. Były one wyższe o 29% niż przed rokiem. Przewyższyły też szacunki analityków na poziomie 11,96 mld USD.

CEO Apple – Tim Cook stwierdził, że wyniki spółki byłyby nawet jeszcze lepsze, gdyby nie pandemia, która zmusiła Apple do zamknięcia części sklepów na świecie.

Nie zmienia to jednak faktu, że był to korzystny czas dla spółki ze względu na większy popyt na jej produkty. Konsumenci starają się kupować jak najlepszej jakości urządzenia, aby im służyły do pracy, nauki i rozrywki w czasie przebywania w domu.

Spółka nie przedstawiła prognozy na najbliższy kwartał, gdyż nie robi tego od początku pandemii ze względu na niepewność.

Mimo znakomitych wyników kwartalnych kurs akcji Apple spadł o ponad 3% w notowaniach posesyjnych. W tym samym dniu swe wyniki opublikowały też Facebook i Tesla.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk