• Odbierz prezent
Apple prezentuje wyniki za I kwartał 2022 r. Dobre wiadomości dla akcjonariuszy
fot. Flickr (lic. CC BY-SA 2.0)

W ostatnim czasie spółka Apple opublikowała wyniki finansowe. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street. Spółka może pochwalić się dużą hojnością względem akcjonariuszy, zatwierdzając kolejny skup akcji i zwiększając dywidendę.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

28 kwietnia po sesji na amerykańskim rynku spółka Apple opublikowała wyniki kwartalne. W I kwartale 2022 r. przychody wyniosły 97,28 mld USD wobec 89,58 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 8,6% rdr. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 93,89 mld USD. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 25,01 mld USD wobec 23,63 mld USD rok wcześniej, co stanowi wzrost o 5,8% rdr. Zysk na akcję wyniósł 1,52 USD w porównaniu do 1,40 USD przed rokiem. Okazał się wyższy od szacunków analityków, którzy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 1,43 USD.

Przedmiotem zainteresowania analityków i inwestorów są też poszczególne kategorie produktów Apple.

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów były wyższe o 5,5% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosły 50,57 mld USD. Przewyższyły szacunki analityków na poziomie 47,88 mld USD.

Przychody ze sprzedaży Maców wzrosły o 14,7% rdr i wyniosły 10,44 mld USD. Okazały się one wyższe od konsensusu analityków na poziomie 9,25 mld USD.

Przychody ze sprzedaży iPadów natomiast spadły o 1,92% rdr i wyniosły 7,65 mld USD. Okazały się jednak wyższe od szacunków analityków na poziomie 7,14 mld USD.

Przychody z usług wyniosły 19,82 mld USD, co stanowi wzrost o 17,3% rdr. Konsensus analityków zakładał 19,72 mld USD.

Przychody z innych produktów były wyższe o 12,4% niż przed rokiem i wyniosły 8,81 mld USD. Okazały się niższe od szacunków analityków na poziomie 9,05 mld USD.

Spółka nie podała prognozy na kolejny kwartał ze względu na niepewność na rynkach, co nie stanowi zaskoczenia. Apple bowiem nie publikuje prognoz od początku pandemii.

Spółka ma też dobre wiadomości dla akcjonariuszy. Rada dyrektorów zatwierdziła skup akcji (buyback) o wartości 90 mld USD. Apple jest jedną z najhojniejszych spółek pod względem skupu akcji. W minionym roku wydała na ten cel 88,3 mld USD. Spółka zwiększyła także dywidendę o 5%.

Wyniki Apple ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o 2%.

Czytaj także: Twitter opublikował wyniki kwartalne. Przychody i zysk spółki w górę

W czwartek przed sesją na amerykańskim rynku Twitter opublikował wyniki kwartalne. Najprawdopodobniej jest to jeden z ostatnich raportów spółki, zanim Elon Musk zdejmie ją z giełdy.   28 kwietnia w czwartek przed sesją na amerykańskiej giełdzie Twitter opublikował wyniki finansowe za I kwartał 202.. Czytaj
Twitter opublikował wyniki kwartalne. Przychody i zysk spółki w górę

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk