• Odbierz prezent
Apple Amazon Tesla Coca-Cola Mc Donald’s Visa Exxon Mobil Chevron Wall Street

Ostatni tydzień stycznia obfitował w kolejne wyniki amerykańskich spółek. Wśród nich znalazły się m. in. Apple, Tesla, Amazon, Mc Donald’s, Coca-Cola, Visa, Exxon Mobil i Chevron.

 

28 stycznia we wtorek swe wyniki kwartalne przedstawiła spółka Apple. Okazały się one lepsze niż przed rokiem. Przewyższyły także oczekiwania analityków z Wall Street. Przychody wyniosły 91,8 mld USD wobec spodziewanych 88,5 mld USD, co stanowi wzrost o 9% rok do roku. Spółka osiągnęła zysk na akcję w wysokości 4,99 USD wobec oczekiwanych 4,55 USD. Najbardziej wzrosły przychody ze sprzedaży iPhone’ów oraz przychody z segmentu akcesoriów osobistych. Obniżeniu uległy natomiast przychody ze sprzedaży Maców i iPadów.

Czytaj także: Apple w górę! Takich wyników nie spodziewała się sama spółka

28 stycznia po sesji na amerykańskim rynku spółka Apple przedstawiła wyniki kwartalne. Przewyższyły one oczekiwania analityków. Były też lepsze niż przed rokiem.   28 stycznia we wtorek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku spółka Apple opublikowała wyniki finansowe za IV kwartał 2019 r. Wyni.. Czytaj
Apple w górę! Takich wyników nie spodziewała się sama spółka

29 stycznia w środę swe wyniki pokazały kolejne spółki. Przed sesją wyniki kwartalne opublikował Boeing. Przychody wyniosły 17,9 mld USD wobec 28,34 mld USD przed rokiem, co stanowi spadek o 37% rok do roku. Zamiast spodziewanego zysku na akcję na poziomie 1,47 USD, spółka wykazała stratę w wysokości 2,33 USD. Boeing poniósł koszty uziemienia samolotów 737 Max, które wyniosły ponad 18 mld USD. Spółka spodziewa się, że samoloty te powrócą do użytkowania w połowie 2020 r.

Przed sesją swe wyniki przedstawił też McDonald’s. Przychody okazały się zgodne z szacunkami analityków i wyniosły 5,3 mld USD. Zysk na akcję okazał się nieco wyższy od oczekiwań analityków i wyniósł 1,97 USD wobec spodziewanych 1,96 USD. Spółka zmaga się z problemem zmniejszonego popytu na fast foody ze strony konsumentów, a także z rosnącą konkurencją w tej branży. McDonald utrzymuje jednak długoterminową prognozę dalszego wzrostu organicznego swej sieci, a także wzrostu zysku w granicach od 3 do 5%.

W tym samym dniu po zakończeniu sesji swe wyniki finansowe przedstawiły spółki: Facebook, Tesla i Microsoft. Wyniki Facebooka przewyższyły oczekiwania analityków. Przychody wyniosły 21,08 mld USD wobec spodziewanych 20,89 mld USD. Spółka osiągnęła zysk na akcję w wysokości 2,56 USD wobec oczekiwanych 2,53 USD. Obecnie Facebook łącznie ma ponad 2,89 mld użytkowników korzystających z jego aplikacji. Inwestorów jednak martwią problemy spółki z organami regulacyjnymi.

Tesla po raz kolejny zaskoczyła analityków swymi dobrymi wynikami. Przychody wyniosły 7,38 mld USD wobec spodziewanych 7,02 mld USD. Spółka osiągnęła zysk na akcję w wysokości 2,14 USD wobec oczekiwanych 1,72 USD. W czwartym kwartale spółka dostarczyła klientom 112 000 samochodów, przewyższając szacunki analityków z Wall Street. Tesla już rozpoczęła produkcję Modelu Y w swej fabryce we Fremont. Optymizmem napełniły inwestorów także prognozy spółki na najbliższy rok, w związku z czym kurs akcji przekroczył poziom 600 USD.

Wyniki Microsoftu okazały się lepsze niż przed rokiem i przewyższyły oczekiwania analityków. Przychody wyniosły 36,91 mld USD wobec oczekiwanych 35,68 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,51 USD wobec spodziewanych 1,32 USD. Szczególnie wzrosły przychody z biznesu chmurowego - Azure.

30 stycznia w czwartek przed sesją swe wyniki przedstawiła Coca-Cola. Przychody okazały się wyższe od szacunków analityków i wyniosły 9,07 mld USD wobec oczekiwanych 8,89 mld USD. Zysk netto wypracowany przez spółkę w czwartym kwartale był wyższy niż przed rokiem i wyniósł 2,07 mld USD wobec 870 mln USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję wyniósł 44 centy, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszą się nowe produkty, takie jak Coke Plus Coffee i Coke Zero Sugar.

W tym samym dniu po sesji swe wyniki zaprezentował Amazon. Okazały się one lepsze niż przed rokiem. Przewyższyły także oczekiwania analityków. Przychody wyniosły 87,44 mld USD wobec spodziewanych 86,02 mld USD. Były wyższe o 21% niż przed rokiem. Zysk na akcję znacznie przekroczył szacunki analityków i wyniósł 6,47 USD wobec oczekiwanych 4,03 USD. Przychody z usług Amazon Web Services wyniosły 9,95 mld USD wobec spodziewanych 9,81 mld USD. W trakcie piątkowej sesji na amerykańskim rynku kurs akcji spółki zyskiwał ponad 11%, a kapitalizacja przekraczała 1 bilion USD. Ostatecznie jednak piątkowe notowania Amazon zakończył poniżej tego poziomu. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w historii spółki kapitalizacja sięgnęła 1 bilion USD we wrześniu 2018 r.

Czytaj także: Amazon zaskoczył wynikami finansowymi - kurs mocno w górę

Amazon w czwartek 30 stycznia opublikował wyniki finansowe za ostatni kwartał zeszłego roku. Okazały się one znacznie lepsze od rynkowych oczekiwań i doprowadziły do ponad dwunastoprocentowego wzrostu notowań spółki. Ponadto Amazon podwyższył swoje prognozowane przychody w pierwszym kwartale 2020 r... Czytaj
Amazon zaskoczył wynikami finansowymi - kurs mocno w górę

Również po sesji wyniki opublikowała Visa. W czwartym kwartale spółka odnotowała wzrost zysku o prawie 10% ze względu na zwiększone wydatki konsumentów związane z okresem świątecznym. Visa osiągnęła zysk netto w wysokości 3,27 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,46 USD, co było zgodne z szacunkami analityków.

Ostatni dzień stycznia obfitował w wyniki spółek cięższego kalibru. Przed sesją swe wyniki podały Caterpillar, Exxon Mobil i Chevron. Caterpillar osiągnął przychody w wysokości 13,11 mld USD, co było zgodne z szacunkami analityków. Były one niższe o 8% niż przed rokiem. Zysk na akcję natomiast przewyższył oczekiwania analityków i wyniósł 2,63 USD wobec spodziewanych 2,37 USD. Na wyniki finansowe spółki wpłynęła niepewność gospodarcza na rynkach i niższy popyt na jej produkty.

Exxon Mobil uzyskał przychody na poziomie 67,17 mld USD wobec spodziewanych 64,17 mld USD. Chociaż przychody były wyższe niż się spodziewano, to jednak zysk okazał się niższy. Zysk na akcję wyniósł 41 centów wobec oczekiwanych 43 centów. Wyniki spółki były słabsze niż w poprzednim kwartale, kiedy zysk na akcję wyniósł 75 centów przy przychodach na poziomie 65,05 mld USD. Były one też słabsze niż w analogicznym kwartale 2018 r., kiedy zysk na akcję wyniósł 1,41 USD przy przychodach na poziomie 71,9 mld USD. Do pogorszenia wyników spółki przyczynił się przede wszystkim spadek ceny ropy. Pod koniec tygodnia kurs akcji Exxon Mobil sięgnął najniższego poziomu od 2010 r.

Przychody spółki Chevron wyniosły 36,35 mld USD i okazały się niższe od szacunków analityków na poziomie 38,64 mld USD. Były one niższe o 14% rok do roku. Zysk na akcję był nieco wyższy od oczekiwań analityków i wyniósł 1,49 USD wobec spodziewanych 1,45 USD. Zysk na akcję był jednak niższy niż w analogicznym kwartale 2018 r., kiedy wyniósł 1,95 USD. Spółce nie sprzyjał spadek ceny ropy i gazu ziemnego.

Czytaj także: Netflix, IBM, Procter & Gamble, Intel, American Express – podsumowanie tygodnia na Wall Street

Na amerykańskim rynku trwa sezon wyników. W tym tygodniu swe wyniki za IV kwartał opublikowały kolejne znane spółki. Wśród nich znalazły się m. in. Netflix, IBM, Johnson &Johnson, Procter & Gamble, Intel, American Express.   21 stycznia we wtorek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku swe wyni.. Czytaj
Netflix, IBM, Procter & Gamble, Intel, American Express – podsumowanie tygodnia na Wall Street


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk