• Odbierz prezent
Apogeum złych informacji dla dolara australijskiego AUD

Od początku tego tygodnia dolar australijski w relacji do dolara amerykańskiego stracił na wartości (do piątkowego poranka) prawie 2,25 proc., co oznacza, że AUD jest do tego czasu najbardziej wyprzedawaną główną walutą. Tym samym kurs spadł do najniższego poziomu od 5 tygodni.

Nie było dnia w tym tygodniu, aby o poranku nie zwrócić uwagi na to, co dzieje się na Antypodach, a zła passa zaczęła się się od wypowiedzi szefa Banku Australii i jego neutralnego tonu odnośnie przyszłych obniżek/podwyżek stóp procentowych, a obecnie kończy się na cięciu prognoz dla gospodarki, które zostały zawarte w opublikowanym dziś w nocy raporcie dotyczącym polityki monetarnej.

Bank Australii (RBA) obniżył prognozą na rok kończący się w czerwcu do 2,5 proc. z 3,25 proc., a na kolejne 12 miesięcy z 3,25 proc. do 2,75 proc. Jak podaje agencja Bloomberg aktualnie na rynku coraz więcej się mówi oraz pozycjonuje się pod ewentualne cięcie stóp procentowych w Australii.

Niemniej jednak warto zauważyć, że za nami prawdopodobnie już apogeum złych informacji dla AUD i rynek będzie potrzebować czegoś nowego, jeszcze bardziej pesymistycznego, by grać nadal pod słabość australijskiej waluty.

I tu pojawia się kolejny wątek, ponownie polityczny, dotyczący wojny handlowej. Donald Trump powiedział, że nie spotka się z chińskim prezydentem przed terminem 1 marca, aby uniknąć wyższych amerykańskich ceł na chińskie towary, wzmagając obawy, że obaj nie zawrą porozumienia przed końcem 90-dniowego rozejmu.

Każdy cios w chińską gospodarkę jest również ciosem w australijską. W konsekwencji tych wypowiedzi dziś o poranku zyskuje jen, a tracą na wartości kontrakty na amerykańskie indeksy.

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk