• Odbierz prezent
Apetyt na ryzykowne aktywa rośnie. Zobacz kto nakręca taką atmosferę?

Zestawiając wydarzenia z ostatnich dni i tygodni oraz niepewne perspektywy rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach i miesiącach, z tym co dzieje się na głównych światowych giełdach, nie sposób nie odnieść wrażenia, że optymizm i dobre nastroje inwestorów są przesadzona, zaś niedoceniane są widoczne przecież gołym okiem czynniki ryzyka.

Wrzesień przyniósł co prawda spadkową korektę i wzrost zmienności indeksów,

ale po pięciu wzrostowych miesiącach z rzędu, realizacja zysków była czymś naturalnym i nieuchronnym. Do jej uruchomienia nie było nawet potrzeba ani pretekstów, ani powodów. A tych ostatnich nie tylko od dawna nie brakuje, ale pojawiają się wciąż nowe czynniki ryzyka. Wrześniowy spadek S&P500 o nieco ponad 4 proc., na tle poprzedniej zwyżki i w kontekście wspomnianych wydarzeń, można uznać za kosmetyczny. Mimo nasilającej się pandemii, która nie ominęła także prezydenta Stanów Zjednoczonych, przedłużających się targów o wdrożenie kolejnego pakietu, mającego stymulować amerykańską gospodarkę i przedwyborczej niepewności, pierwsze dni października przynoszą prawie 1 proc. zwyżkę S&P500, a powrót indeksów na Wall Street do tendencji wzrostowej trwa już od 24 września.

Oczywiście nieustający apetyt na ryzykowne aktywa można tłumaczyć działaniami Fed,

który dba o to, by na rynkach finansowych pieniędzy było więcej niż potrzeba, ale też nie można zapominać o czynnikach ryzyka, których neutralizacja może być trudna, zarówno z punktu widzenia polityki monetarnej, jak i fiskalnej. Patrząc z innej perspektywy, trudno sobie jednak wyobrazić poważne tąpnięcie na rynkach finansowych. Nie zwalnia to jednak inwestorów z przygotowania się na bardziej pesymistyczne scenariusze oraz pogłębienie się spadkowej korekty, a w każdym razie na podwyższoną zmienność, z którą najpewniej będziemy musieli się mierzyć w najbliższych miesiącach.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk