• Odbierz prezent
koparka ASIC Antminer Z9 mini Bitmain Zcash

Bitmain wprowadza na rynek koparkę ASIC do kryptowaluty Zcash. Jak zareagowała na tę wiadomość społeczność Zcash? Jakie stanowisko wyraził twórca tej kryptowaluty?

 

 

Nowy produkt Bitmain

3 maja słynny chiński producent koparek ASICBitmain zaprezentował na swojej stronie internetowej swój najnowszy produkt – Antminer Z9 mini. Jest to koparka ASIC dedykowana algorytmowi Equihash, na którym jest oparta kryptowaluta Zcash.

Według podanych na stronie firmy Bitmain informacji, nowe urządzenia można zamawiać już teraz, jednak dostawa będzie możliwa dopiero od 20 czerwca. Według zasad ustalonych przez firmę, jedna osoba może zamówić tylko jedną sztukę. Urządzenia nie będą wysyłane do Hong-Kongu, Makau i Tajwanu.

Cena koparki została ustalona na 1999 USD. Akceptowane są płatności za pomocą następujących kryptowalut: bitcoin cash (BCH), bitcoin (BTC) oraz litecoin (LTC).

Producent podał parametry nowej koparki:

  • algorytm hashujący: Equihash,
  • zużycie mocy: 300 W,
  • hash rate: 10k Sol/s +/- 5%.

Koparka Antminer Z9 mini została wprowadzona na rynek dokładnie miesiąc po debiucie koparki ASIC do Ethereum – Antminer E3.

 

Kontrowersje wokół koparek ASIC 

Koparki ASIC wzbudzają wiele kontrowersji. Są one przedmiotem obaw wśród tradycyjnych minerów, korzystających z kart graficznych lub CPU, dla których stanowią poważną konkurencję. Koparki ASIC są uważane za zagrożenie dla decentralizacji wydobycia kryptowalut. Przeciwnicy ASIC obawiają się, że wydobycie kryptowalut zostanie przejęte przez te urządzenia.

Deweloperzy niektórych kryptowalut starają się walczyć z ASIC za pomocą wprowadzania zmian w protokole. Przykładowo deweloper Monero - Riccardo Spagni zdecydował się na hard fork tej kryptowaluty w reakcji na wprowadzenie na rynek koparki do Monero - Antminer X3. Obawy mają również minerzy Ethereum z powodu wypuszczenia na rynek koparki Antminer E3. Wielu z nich jest również zainteresowanych możliwością hardforka. Twórca Ethereum – Vitalik Buterin nie uważa jednak koparek ASIC za istotne zagrożenie i nie widzi potrzeby wprowadzania zmian.

 

Co na to twórca Zcash? 

Na wieść o nowej koparce na forum Zcash zawrzało. Wielu minerów wyraziło swoje obawy dotyczące konkurencji ze strony nowych urządzeń. W odpowiedzi na wątpliwości wyrażane na forum, Zooko Wilcox – twórca kryptowaluty Zcash stwierdził, że nigdy nie oczekiwał, że będzie ona odporna w długim terminie na działanie koparek ASIC. Uważa, że obecność takich urządzeń na rynku jest nieunikniona. Wierzy, że jest możliwy kompromis między tradycyjnymi minerami a użytkownikami koparek ASIC.

Na forum Zcash ostatecznie podsumowano, że obecny stan odporności tej kryptowaluty wobec ASIC jest wciąż przedmiotem debaty.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk