• Odbierz prezent
Andrzej Duda zachwala urządzenia do wykrywania koronawirusa z oddechu - ML System wzrasta o 20,5% na sesji giełdowej

Wczoraj ze względu na Dzień Prezydenta i Święto Wiosny giełdy odpowiednio w Stanach Zjednoczonych i Chinach były zamknięte. Ze względu na ten specyficzny dla globalnych rynków finansowych dzień zwracają uwagę szczególnie europejskie indeksy – niemiecki DAX ze wzrostem o 0,4% zakończył sesję na nowych historycznych maksimach, francuski CAC40 zyskał 1,5% a brytyjski FTSE wzrósł o 2,5%. Dzisiaj do gry wraca amerykański rynek, podczas gdy chiński będzie zamknięty jeszcze przez 2 sesje. Kontrakty na kluczowe indeksy na Wall Street wskazują na pozytywne otwarcie.

Krajowy rynek,

pod nieobecność zagranicznych inwestorów radził sobie zdecydowanie dobrze, choć dla przykładu spółkom z indeksu WIG20 (+2%) towarzyszyła dość niska wartość obrotu (669 mln zł). W indeksie blue chipów najsilniejszym walorem było JSW (+6,7%) wspomagane rosnącymi cenami węgla koksującego, niedużo gorzej poradziły sobie banki Santander (+6,3%) i PKO BP (+4,7%). Minimalnie pod kreską znalazły się jedynie walory Allegro i PGE.

W indeksie średnich spółek również dominowały banki,

wraz z producentami gier 11 Bit (+5,1%) i TS Games (+4,6%). Spośród spółek z kluczowych indeksów drugi dzień z rzędu najmocniej wyróżniały się te z indeksu sWIG80: ML System wzrósł o 20,5% – w najbliższym czasie kluczowym dla spółki może być wątek urządzenia do wykrywania koronawirusa z oddechu, którego odkrycie zachwalał Prezydent Andrzej Duda – przed spółką kolejna faza badań, jeżeli urządzenie pozytywnie przejdzie niezbędne testy rzeczywiście może stanowić alternatywę dla tradycyjnych testów w skali globalnej. Dwucyfrowe wzrosty odnotował także Polimex Mostostal (+14,7%) i Trakcja (+11,5%). Z pozostałych tematów debiut Huuuge na GPW zaplanowany jest na 19 lutego, a otwarcie notowań ma nastąpić o godzinie 9:30


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk