• Odbierz prezent
andreas antonopoulos życiorys bio bitcoin

Gdyby zastanowić się i zacząć szukać osób, które stały się inspiracją, wzbudziły zainteresowanie, dostarczyły rzetelnej wiedzy i wreszcie sprawiły, że tysiące ludzi zaczęło interesować się i dostrzegać wartość (nie tylko materialną, ale przede wszystkim technologiczną) kryptowalut, na czele z bitcoinem, to jedną z najważniejszych z nich będzie Andreas M. Antonopoulos. Kim jest ten niezwykły człowiek, nazywany przez wielu "The Real Bitcoin Jesus", i w jaki sposób stał się żywą ikoną walut cyfrowych, otwierając ludziom z całego świata oczy na nowy wymiar technologii i ekonomii?

 

W stopce artykułu (na samym dole) znajduje się nagranie wywiadu z Andreasem M. Antonopoulosem w języku angielskim oraz link do wersji tekstowej rozmowy przetłumaczonej na język polski.

 

Komputery i wolność słowa

Andreas M. Antonopoulos urodził się w 1972 r. w Londynie, wychowując się w dwujęzycznej rodzinie (grecko-angielskiej) i dorastając w Atenach, w czasach schyłku greckiej dyktatury, co z pewnością miało wymierny wpływ na jego karierę i poglądy m.in.na temat wolności słowa i roli rządów w jej ograniczaniu. W wieku dziesięciu lat po raz pierwszy miał okazję skorzystać z komputera, co wywołało u niego szok i, jak sam wspomina, całkowicie go zniewoliło. W 1989 r., mając 14 lat, Andreas otrzymał swój pierwszy modem internetowy, który całkowicie odmienił jego postrzeganie relacji międzyludzkich i wpłynął na jego późniejszą karierę.

Odkrycie nowych możliwości globalnej sieci pod koniec lat 80., w czasach, w których Internet jako ogólnodostępna usługa wciąż jeszcze nie istniał, wymagało od Andreasa ogromnego zaangażowania i chęci rozwoju - szukanie informacji i źródeł wiedzy na temat Internetu w tamtym czasie można porównać do prób szukania materiałów edukacyjnych na temat bitcoina na początku 2009 r. Nie przeszkodziło to jednak Andreasowi, który był na tyle zafascynowany wizją globalnej, ogólnodostępnej sieci, że nie tylko udało mu się samodzielnie połączyć z siecią, ale także wprowadził go do swojej szkoły, organizując „klub komputerowy”.

Internet pozwolił Antonopoulosowi połączyć się z ludźmi z całego świata, mającymi podobne zainteresowania, od których mógł się uczyć, co otworzyło dla niego zupełnie nowy, wirtualny świat. Jego ulubione tematy? Komputery, technologia i… wolność słowa. Brzmi znajomo dla każdego, kto wysłuchał chociażby jednego z wystąpień Andreasa.

Już po pierwszych dniach spędzonych w sieci, Antonopoulos dostrzegł potencjał internetowych wspólnot i społeczności. Jak sam wspomina, wywołało to u niego pewien dysonans, poprzez zestawienie codziennej rzeczywistości dorastania w dyktaturze sprawowanej przez centralny rząd z wolnością słowa, poczuciem wspólnoty i równością, których doświadczył w Internecie. To właśnie w nim odnalazł on po raz pierwszy zdecentralizowaną, rozproszoną po całym świecie, otwartą wspólnotę, dzięki której wiele lat później podjął misję propagowania walut cyfrowych.

 

Technologiczna pasja Andreasa oraz praca, którą w nią włożył zaprowadziły go do Wielkiej Brytanii, na studia w londyńskim University College na kierunku Informatyka (studia I stopnia) oraz Sieci Danych i Systemy Rozproszone (studia II stopnia), gdzie jeszcze bardziej zaangażował się w rozwój otwartej i ogólnodostępnej sieci internetowej. Współpracował również przy rozwoju wczesnej wersji protokołu IPv6, który jest 128 bitową wersją IP, zapewniającą niemal nieskończoną liczbę kombinacji adresów. Po studiach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie doradzał wielu firmom z listy Fortune 500 (coroczny ranking pięciuset amerykańskich firm o największych przychodach) w zakresie cyberbezpieczeństwa, baz danych oraz chmur obliczeniowych. Już w latach 90. wydawał ogólnodostępne materiały edukacyjne w tym temacie, z których ponad 200 ukazało się w formie drukowanej.

Antonopoulos był uznanym ekspertem już przed 2000 r., jednak jego prawdziwa popularność rozpoczęła się ponad 10 lat później.

 

„Bitcoin uderzył mnie w twarz”

Na długo przed powstaniem bitcoina, Antonopoulos zafascynował się technologicznymi możliwościami uzyskania anonimowości i swobodnego wyrażania swoich poglądów dzięki kryptografii i rozproszonym sieciom. Jeszcze w latach 90. związał się on z libertariańskim ruchem Cypherpunków, twierdzących że to kryptografia jest drogą do uzyskania wolności jednostki oraz do radykalnych zmian polityczno-społecznych. Jedną z realizacji idei Cypherpunk jest sam Bitcoin, stworzony w 2009 r. przez anonimowego programistę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Nietrudno zatem dziwić się, że gdy tylko Andreas M. Antonopoulos po raz pierwszy usłyszał o bitcoinie i przeczytał dziewięciostronicowy whitepaper „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” nie pozostał wobec niego obojętny. Stało się to pod koniec 2012 r., czyli stosunkowo późno (dla porównania - współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, dowiedział się o bitcoinie w 2011 r.), w momencie w którym Andreas pracował jako freelancer, wiodąc dość skromne życie po rezygnacji z wcześniejszej pracy w firmie badawczej. Jak sam pisał, był to moment w którym czekał na nowe wyzwania i właśnie wtedy natknął się na BTC. Początkowe zainteresowanie szybko przerodziło się w fascynację, a następnie wyznaczyło nowy kierunek w życiu Antonopoulusa.

 

„Spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek”

Andreas podjął bardzo odważny krok i postanowił postawić wszystko na jedną kartę - przestał przyjmować zlecenia jako freelancer i rozpoczął pełnoetatową edukację w zakresie zagadnień związanych z bitcoinem i innymi kryptowalutami, niedługo później rozpoczynając swoją misję ich propagowania i edukowania innych.

Dla realizacji tej idei Antonopoulos postawił na szali własne bezpieczeństwo finansowe, gdyż nie mając stałego i wystarczająco wysokiego dochodu, postanowił on w wieku ponad 40 lat utrzymywać się ze swoich oszczędności na czas emerytury, które szybko zaczęły się kurczyć i zmusiły go do zaciągnięcia kredytu. Skutkowało to tym, że już pod koniec 2013 r. znalazł się w tarapatach finansowych. Niedługo później, w wywiadzie dla Bitcoin Magazine, przyznał że jest „spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek wcześniej”.

W tym czasie Andreas rozpoczynał swoją misję promowania „internetowych pieniędzy”, występując na konferencjach, pisząc artykuły, prowadząc podcast „Let's Talk Bitcoin!”, tłumacząc jak funkcjonuje bitcoin oraz doradzając (najczęściej non-profit) start-upom próbującym rozwijać się w dopiero powstającej branży kryptowalut. Aktywnie pracował również nad swoją pierwszą książką - „Mastering Bitcoin” („Bitcoin dla zaawansowanych”) - wydaną w grudniu 2014 r. Była to pierwsza tak kompletna i obszerna publikacja na temat sposobu funkcjonowania bitcoina i programowania jego otwartego kodu źródłowego. Książka stała się branżowym bestsellerem, będąc inspiracją i przewodnikiem dla wielu obecnych developerów projektów kryptowalutowych. W 2017 r. Andreas wydał drugą, poszerzoną edycję „Mastering Bitcoin”.

Warto dodać, że książka - zgodnie z poglądami autora - jest dostępna również w formie elektronicznej na licencji open-source, co jest dowodem na to, że Andreasowi bardziej niż na dochodach z książki zależało na promowaniu bitcoina. Publikacja jest dostępna w ponad 10 językach (w tym w języku polskim), dzięki tłumaczeniom opracowanym przez wolontariuszy.

 

Andreas M. Antonopoulos jest niezwykłym mówcą, opowiadającym z pasją nie tylko o technologii i kryptowalutach, ale również o zagadnieniach społeczno-politycznych, w tym o problemach nierówności, wolności słowa i ekspresji. Dzięki swoim zdolnościom krasomówczym i otwartości udało mu się zainspirować tysiące osób do rozpoczęcia przygody z bitcoinem i innymi kryptowalutami.

Początki nie były łatwe, Andreas wielokrotnie występował przed niemal pustą salą, co jednak nie odbierało mu entuzjazmu i pasji. Obecnie jego wystąpienia są w stanie wypełnić niemal każdą salę wykładową na każdej szerokości geograficznej.

 

antonopoulos

Andreas M. Antonopoulos na wykładzie w połowie 2013 r., źródło: Twitter Cryptograffiti

 

Po wydaniu swojej pierwszej książki, Andreas zaczął mieć przychody ze swojej altruistycznej działalności, co pozwoliło mu wyjść z długów do końca 2016 r.

W międzyczasie założył kanał na YouTube, na którym od 2015 r. publikował wszystkie swoje publiczne wystąpienia na konferencjach, meetupach oraz nagrania odpowiedzi na pytania swoich widzów. Jego najpopularniejszy film, nagranie wykładu „Introduction to Bitcoin” („Wprowadzenie do Bitcoina” - dostępny również z polskimi napisami) po roku od publikacji ma prawie pół miliona wyświetleń. W 2016 r. opublikowana została kolejna książka Antonopoulusa - pierwsza część „The Internet of Money”, zawierająca transkrypcje jego wystąpień. Druga część ukazała się rok później.

Andreas, chcąc zachować niezależność, założył konto na portalu Patreon, gdzie rozpoczął zbiórkę funduszy od osób, które chciały wesprzeć jego dzialalność comiesięcznymi darowiznami, stanowiącymi przez pewien czas jego jedyne źródło przychodu.

 

Najpopularniejsze nagranie wykładu Andreasa M. Antonopoulusa

 

„Nie jestem bitcoinowym milionerem”

Koniec ubiegłego roku był czasem największych wzrostów bitcoina i innych kryptowalut, a co za tym idzie, również ich popularności. To właśnie wtedy jeden z użytkowników Twittera zadał Andreasowi dość kłopotliwe pytanie - dlaczego zbiera kilkudolarowe darowizny od swoich fanów, skoro, zajmując się bitcoinem od ponad czterech lat, niewątpliwie sam jest obecnie milionerem? Odpowiedź Andreasa dla wielu była zaskakująca - napisał on, że przez pierwsze dwa lata pracował całkowicie za darmo i nie mógł pozwolić sobie na jednoczesne inwestowanie w bitcoina, dlatego też nie jest milionerem, a darowizny od patronów pozwalają mu zachować niezależność.

Tysiące osób zawdzięczały Antonopoulosowi rozpoczęcie przygody z bitcoinem, jednak on sam w tym czasie nie zyskał na wzrostach, poświęcając się dla innych. 

 

Przełomowy był jednak tweet, który 5 grudnia 2017 r. zamieścił Roger Ver - wczesny inwestor w bitcoina, twórca i obecny promotor Bitcoin Cash, wzbudzający antypatię wśród wielu entuzjastów BTC. Ver zauważył, że Antonopoulos mógł zainwestować w 2012 r. jedynie 300 dolarów, aby stać się w owym czasie milionerem. Zarówno tweet Rogera Vera, jak i odpowiedź Andreasa wywołały ogromną mobilizację społeczności, która nie tylko stanęła w obronie autora „Mastering Bitcoin”, ale przede wszystkim postanowiła realnie go wesprzeć i odwdzięczyć się za ogromną pracę, jaką wykonał dla rozpowszechniania kryptowalut.

 

W nocy z 5 na 6 grudnia na publiczny adres BTC należący do Andreasa zaczęły spływać darowizny od osób, które chciały wyrazić wdzięczność za ogromna pracę, jaką wykonał on w ciągu ponad czterech lat. Największa z nich wynosiła aż 37 BTC, a warto przypomnieć, że kurs bitcoina wynosił wówczas ponad 15 tys. dolarów.

W ciągu trzech dni na adres Andreasa przetransferowano 102 BTC o ówczesnej wartości ponad 1.6 mln dolarów.

Ten niezwykły akt wdzięczności pokazał, że społeczność kryptowalutowa jest aktywna i kieruje się tymi samymi wartościami, co Andreas M. Antonopoulos.

 

Na jesieni tego roku ukaże się kolejna książka Andreasa, tym razem poświęcona drugiej pod względem popularności kryptowalucie, zatytułowana „Mastering Ethereum”.

 

Andreas M. Antonopoulos - wywiad

12 maja 2018 r. Andreas M. Antonopoulos po raz pierwszy pojawił się w Polsce, podczas pierwszego Polskiego Kongresu Bitcoin. Miałem niezwykłą okazję i zaszczyt porozmawiać z największym promotorem bitcoina - zapraszam do obejrzenia nagrania wywiadu (w języku angielskim). Zapis rozmowy przetłumaczony na język polski został opublikowany w 14. wydaniu magazynu FXMAG.

 

Czytaj także: Skupiając się wyłącznie na cenie bitcoina, tracisz jego największą wartość. Wywiad z Andreasem M. Antonopoulosem

Andreas M. Antonopoulos to jeden z najbardziej znanych promotorów bitcoina i kryptowalut, autor wielu książek, w tym bestsellera „Mastering Bitcoin”. Dzięki swoim pasjonującym wystąpieniom i przystępnym nagraniom edukacyjnym wprowadził do społeczności kryptowalut tysiące osób z całego świata, które .. Czytaj
Skupiając się wyłącznie na cenie bitcoina, tracisz jego największą wartość. Wywiad z Andreasem M. Antonopoulosem

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk