• Odbierz prezent
Analizujemy kurs euro do dolara EURUSD - nad oporem i pod wsparciem

Od momentu decyzji i komunikatu Europejskiego Banku Centralnego kurs EURUSD nieustannie piął się w górę. Dla wielu to, co wydarzyło się podczas EBC było czymś na kształt fałszywego wybicia wsparcia oraz zjawiskiem przypominającym tzw. selling climax. Jest to zjawisko, w którym duża część uczestników rynku w jednym momencie jest zaangażowana w transakcje sprzedaży, po czym podaż się kończy i następuje przesilenie.

Selling climax często może kończyć trendy, ponieważ strona sprzedająca może zacząć domykać swoje pozycje krótkie, tworząc tzw. short squeeze, a następnie niedźwiedzie muszą się zastanowić, czy je ponowić, czy się odwrócić. To z pewnością będziemy obserwować przy pomocy kolejnych raportów COT publikowanych przez Komisję CFTC.

Tymczasem z punktu widzenia obecnego wykresu notowania z jednej strony pokonały istotny opór w postaci górnego ograniczenia w kanale spadkowym - które zostało przetestowane jako miejsce wsparcie, a z drugiej zaś strony notowania przetestowały równość względem poprzedniej większej korekty:

1

Notowania kurs euro do dolara EURUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Taki układ na wykresie może oznaczać ponowną walkę byków nad wsparciem z niedźwiedziami pod oporem. W grę wchodzi również poprzedni szczyt oraz okolice średniej 200.

Najbliższe dni mogą pokazać, która ze stron zwycięży, co może przerodzić się w większy systematyczny trend.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk