• Odbierz prezent
Analiza wykresu pary EUR/USD. Kiedy kurs euro wyhamuje wzrosty?
Z artykułu dowiesz się:

  • ile wynosi kurs eurodolara,
  • jak formuje się wykres tej pary.

Poziom 1.1900 długo i dzielnie bronił się jako opór. Jednak zeszłotygodniowe przełamania otworzyło drogę do większej aprecjacji wspólnej waluty europejskiej. Od początku tygodnia wzrosty sięgnęły już 2 figur, co jest sporą wartością jak na tygodniową świecę.

Wiadomości rynkowe z mBank

Na wykres naniosłem czerwoną linię 1.2200, która powstała jako efekt przełamanego wsparcia z roku 2018. W drugim kwartale owego roku wspólna waluta europejska zaliczyła silną falę deprecjacji. Tym samym od ponad dwóch lat nie pojawiła się szansa, aby dawne wsparcie zamieniło się w opór. Być może bieżące wzrosty mają w zamyśle realizować taki scenariusz. Cena 1.2200 staje się wiec poważnym kandydatem na utworzenie szczytu.

Taki wniosek wysnuwam z racji braku reakcji na poziom 1.2100, który jest pochodną szczytu z września 2017 roku. Może to jeszcze ulec zmianie, wówczas dzień dzisiejszy powinien być punktem zwrotnym, zostawiającym górny cień na tygodniowej świecy.

Ostatnie dołki na wykresie tygodniowym znajdują się na dwóch cenach: 1.1700 i 1.1600. Poza nimi jako wsparcie można jeszcze wskazać przełamany opór 1.1900.

W ostatnich 3-4 latach pomiędzy ww. wartościami występowała duża zmienność, która sprawiła, że poszczególne kluczowe wartości są mocno od siebie oddalone. Ponieważ Euro znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, to każda czarna świeca, będzie korektą i zaproszeniem do kolejnych wzrostów.

Jako sygnał ostrzegawczy dla posiadaczy długich pozycji można wskazać zachowanie wskaźnika MACD. Ostatnie silne wzrosty nie znajdują odzwierciedlenia na tym oscylatorze. RSI także znajduje się blisko strefy wykupienia. Musimy jednak pamiętać, że wskaźniki z opóźnieniem podążają za strukturą wykresu, dlatego warto analizować je wraz z kluczowymi wsparciami i oporami dla danego instrumentu.

Kiedy Euro wyhamuje wzrosty? - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk