• Odbierz prezent
Analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach

Dzisiejsza analiza on-chain dostarcza spojrzenia na zachowanie małych i dużych uczestników rynku krypto w kontekście trwającego trendu spadkowego.

Okazuje się – inaczej niż po zakończeniu wcześniejszych rynków byka – że płotki zwiększają swoje zasoby pomimo spadku ceny Bitcoina. Co więcej, nie wszystkie wieloryby postanowiły sprzedawać, a niektóre też zwiększają swoją podaż.

Dla bardziej wnikliwego spojrzenia na morski ekosystem kryptowalutowych hodlerów zachęcamy do zapoznania się z ostatnim artykułem BeInCrypto na ten temat.

Płotki wyprzedzają wieloryby

Zdaniem analityka on-chain Willy’ego Woo historia dystrybucji Bitcoinów wskazuje, że trwa długoterminowy trend przechodzenia BTC z rąk wielorybów do małych inwestorów detalicznych (płotek). Jest to trend obowiązujący prawie od początku historii cyklów halvingowych, gdyż sięga końcówki 2011 roku.

Jego szczególną stabilizację można zauważyć po hossie z lat 2013-2014, gdy na rynku krypto coraz większą rolę zaczęły odgrywać giełdy kryptowalutowe i ETFy (exchange-traded funds).

FXMAG kryptowaluty analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach rynki,analiza on-chain,bitcoin (btc),wieloryby,will clemente,willy woo,wiadomości,informacje 1
Bitcoin Supply Distribution / Źródło: Twitter

Woo zwraca uwagę, że „monety przechodzą do mas”. Według jego analizy on-chain dominacja płotek zwiększa się. Jeżeli wziąć też pod uwagę podaż w rękach giełd i ETFów, których zasoby w dużej mierze reprezentują udziały mniejszych graczy, to wieloryby tracą prymat pierwszeństwa.

Otóż według wykresu wieloryby (1000+ BTC) aktualnie są w posiadaniu 26% zasobów Bitcoinów. Giełdy i ETFy wspólnie posiadają 17,5%, które przechowują w imieniu swoich ponad 150 milionów klientów. Natomiast płotki (0-10 BTC) mają razem 13,6%.

Zatem łącza ilość zasobów przechowywanych indywidualnie przez płotki oraz za pośrednictwem giełd i ETFów wynosi 31,1%. Jest to więcej niż 26% w rękach największych wielorybów.

Płotki kupują na spadkach

Powodem, dla którego Woo zwraca szczególną uwagę na zachowanie małych inwestorów jest historyczna korelacja pomiędzy okresowym wzrostem liczby niewielkich hodlerów BTC a wzrostem ceny Bitcoina. Analityk obrazuje to na wykresie tygodniowego przepływu netto dla graczy posiadających mniej niż 1 BTC.

FXMAG kryptowaluty analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach rynki,analiza on-chain,bitcoin (btc),wieloryby,will clemente,willy woo,wiadomości,informacje 2
Bitcoin Entity Flows / Źródło: Twitter

Przerywana linia trendu (zielona) porównuje hossę z 2017 roku ze wzrostami i spadkami z 2021 roku. Dostrzegamy, że – inaczej niż w poprzednim rynku byka (czerwone koło) – wyraźny spadek ceny Bitcoina nie zmienił zachowania małych graczy, którzy wciąż kupują.

Linia trendu wzrostu ich zasobów nie została złamana i sięga rocznych szczytów. Dla porównania koronawirusowy krach z marca 2020 (zielone koło) doprowadził do wyraźnego odwrócenia tendencji małych inwestorów.

Co więcej, Woo komentuje, że „w ostatnich 30 dniach wieloryby sprzedały 4k BTC, natomiast plebs kupił 31k BTC”.

Dodatkowym wsparciem dla zwiększającej się dominacji płotek jest wykres relacji małych hodlerów (0-10 BTC) względem delfinów i wielorybów (100+ BTC). Okazuje się, że ten wykres rośnie parabolicznie od majowych spadków.

FXMAG kryptowaluty analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach rynki,analiza on-chain,bitcoin (btc),wieloryby,will clemente,willy woo,wiadomości,informacje 3
Bitcoin Fish Ratio / Źródło: Twitter

Gatunek wielorybów nie przestaje kupować

Zatem w generalnym ujęciu analiza on-chain zwraca uwagę na długoterminowy trend przepływu Bitcoinów od wielorybów do płotek, który nie zatrzymał się w trakcie bieżących spadków. Istnieje jednak gatunek wieloryba, żyjący w rejonie 1-10k BTC, który również agresywnie zwiększa swoje zasoby w trakcie ostatnich 3 tygodni.

Na tę tendencję zwraca uwagę inny analityk on-chain Will Clemente, w swoim niedawnym tweecie. Według niego od połowy maja wieloryby kupują strach, a w ostatnich tygodniach dodały 96 044 BTC do swoich portfeli.

FXMAG kryptowaluty analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach rynki,analiza on-chain,bitcoin (btc),wieloryby,will clemente,willy woo,wiadomości,informacje 4
Supply Held by Entities with Balance 1-10k / Źródło: Glassnode

Niemniej jednak liczba największych wielorybów (10 000+ BTC) nieco spadła w ostatnich miesiącach, tłumacząc dlaczego płotki i mniejsze wieloryby mogły zwiększyć swoje zasoby.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

BeInCrypto Polska - Analiza on-chain: wieloryby i płotki kupują na trwających spadkach


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk