• Odbierz prezent
Analiza notowań USDZAR. Kurs randa południowoafrykańskiego na rozdrożu. Przecena dolara dobiega końca?

Para walutowa USDZAR od dekady porusza się we wzrostowym kanale trendowym, gdzie ostatnie trzy kwartały tworzą korektę rozciągająca się prawie na jego całą szerokość.

Wiadomości rynkowe z mBank

Sama faza spadkowa składa się z szeregu impulsów i korekt, a ostatni z nich zasługuje na szczególne potraktowanie. Ubiegły tydzień zostawił dużą białą świecę na wykresie, a początek tego dodał kolejne pipsy tworząc cenę High bieżącej świecy na poziomie 15.66. Wartość ta znajduje się pośrodku dwóch różnych mierzeń Fibonacciego. Pierwsze to kierunkowa równość korekt oznaczona jako FE100 wskazująca cenę 15.72. Druga to kontratakujące porównanie impulsu spadkowego z ostatnimi wzrostami o wartości 38.2%, znajdujące się na poziomie 15.56.

Tym samym otrzymujemy szeroki obszar ważnego oporu, który ma znaczenie dla podaży, o czym informuje bieżący duży cień na świecy tygodniowej.

Pomimo że trend wyższego rzędu pozostaje wzrostowy, to podaż ma szanse na rozbudowanie korekty, co wynika z powyższej analizy.

Niskie wartości wskaźnika RSI sugerują, że przecena USD powinna dobiegać końca. W roku 2018 taka sytuacja rozpoczęła dużą falę aprecjacji dolara amerykańskiego. Jeżeli i tym razem wskaźnik relatywnej siły miałby rację, to opór 15.66 jest poważnie zagrożony i wkrótce może przejść do historii.

Pod względem analizy czystego wykresu na szczególną uwagę zasługuje wsparcie 14.00. To z tej wartości w ostatnim czasie rozpoczynały się fale wzrostowe. Być może i tym razem historia się powtórzy.

ZAR na rozdrożu - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk