• Odbierz prezent
Analiza debiutów na GPW.  Jakie spółki dały zarobić najwięcej?

Debiuty spółek giełdowych to bardzo ważne wydarzenia, które niejako kształtują rynek kapitałowy. Pojawianie się nowych spółek w obrocie giełdowym daje inwestorom kolejne możliwości lokowania kapitału, buduje markę krajowego parkietu oraz przyciąga dodatkowy kapitał. IPO mogą korzystnie wpływać na wizerunek giełdy oraz zachęcać nowe osoby do inwestowania swoich oszczędności. Choć w ostatnich latach liczba debiutów zmniejsza się rok do roku, to zainteresowanie akcjami emitentów jest rekordowo wysokie. Możliwość zarobku skłania coraz to więcej osób do zapisywania się na akcje debiutujących spółek, a poziomy redukcji regularnie osiągają bardzo wysokie wartości. Czy w takiej sytuacji zawsze warto inwestować w IPO? Jakie spółki charakteryzują się najlepszymi stopami zwrotu?

Poddając analizie wszystkie debiuty giełdowe na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2011 roku, można podjąć próbę stworzenia profilu spółki idealnej. Mowa o przesłankach, które mogą wskazać, czym w przeszłości charakteryzowały się spółki, które osiągały wysokie stopy zwrotu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się opierać decyzji inwestycyjnych wyłącznie na takich zestawieniach. W związku z tym, że rynek kapitałowy dynamicznie się rozwija, a zainteresowanie zyskują nowe branże, to sytuacja staje się trudniejsza do oceny. Banki charakteryzują się inną strukturą aktywów i pasywów niż spółki fotowoltaiczne, w związku z czym wskaźniki oparte o zysk, wartość księgową czy kapitalizację różnią się znacząco w przypadku różnych sektorów.

Od 2011 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych przeprowadzono 196 pierwszych ofert publicznych (IPO). 63 oferty dotyczyły spółek notowanych wcześniej na rynku NewConnect. Jest to dość naturalna ścieżka dla spółek z NC, gdzie przejście na główny parkiet umożliwia dotarcie do szerszego grona inwestorów oraz pozyskanie dodatkowego finansowania. Szczególnie popularne jest to w przypadku spółek z sektorów kapitałochłonnych, których np. prace w obszarach B+R (badawczo-rozwojowych) wymagają wysokich i regularnych nakładów finansowych.

Analiza debiutów na GPW. Jakie spółki dały zarobić najwięcej? - 1

Analiza debiutów na GPW. Jakie spółki dały zarobić najwięcej? - 2

Jak można zauważyć na drugim wykresie, liczba IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych osiągnęła najwyższą wartość w 2011 roku. Miało wtedy miejsce 38 debiutów na głównym parkiecie. W 2012 liczba pierwszych ofert publicznych skurczyła się o 50 proc. i przez kolejne 3 lata utrzymywała się w trendzie wzrostowym, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wyniósł w tym okresie 16,45 proc. Następnie w 2016, liczba debiutów spadła ponownie do poziomu 19 i nie zdołała odbić. W latach 2018 – 2020, corocznie przeprowadzano wyłącznie 7 IPO.

Wysoka liczba debiutów niekoniecznie musi stanowić pozytywne zjawisko. Analizując stopy zwrotu od debiutu do połowy lutego 2021, można dojść do wniosku, że istnieje szansa na uzyskanie wyższego zysku w przypadku inwestycji w spółki, debiutujące w uboższych latach, pod kątem liczby pierwszych ofert publicznych. Taki wniosek potwierdza również mediana dla stóp zwrotów. Oczywiście takie porównanie można uznać za niesprawiedliwe, ze względu na różne horyzonty czasowe poszczególnych notowań.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Norbert Smaga

Redaktor portalu FXMAG. Prezes zarządu KNRK INDEX. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk