• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Analityk JPMorgan - zbliża się koniec hossy
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego "kupowanie spadków" przestanie być opłacalne

- Jak według specjalisty JPMorgan powinni zachowywać się inwestorzy wobec potencjalnej bessy

Po wielu latach znakomitej skuteczności, strategia "kupowania spadków" na rynku akcji obecnie umiera, a doświadczeni traderzy powinni zainteresować się przeciwstawnym podejściem - tak twierdzi strateg JPMorgan, Mislav Matejka.

"Byliśmy pozytywnie nastawieni do rynku akcji przez dość długi czas. Przez siedem lat mówiliśmy ludziom: powinniście kupować spadki. Ale uważam, że zbliżamy się do końca tego systemu i obecnie powinniśmy się nastawić na sprzedawanie zwyżek," - stwierdził Matejka w poniedziałkowym wywiadzie dla CNBC.

 

W ten sposób Matejka zwyczajnie stwierdza, że nastawienie do rynku akcji zmienia się na spadkowe ze wzrostowego. "Według mojej opinii, w perspektywie 12-24 miesięcy rynki będą niżej niż dziś."

 

Opinia ta opiera się na tym, że 3 główne czynniki napędzające giełdowe wzrosty w ciągu ostatnich 7 lat - rosnące marże zysku, akomodacyjna polityka FED i wykupywanie przez korporacje własnych akcji za pomocą długu - są już nieaktualne.

W dodatku kalendarz również przestaje być po stronie inwestorów. "Każdy cykl od drugiej wojny światowej trwał około 5 lat; najdłuższy trwał 7 lat. Obecnie mamy siódmy rok cyklu. Według mnie od tego miejsca giełdom będzie znacznie trudniej rosnąć," stwierdził Matejka.

 

Co w takim razie mogą zrobić inwestorzy?

Niestety nie ma zbyt wielu opcji. Matejka uważa, że dywersyfikacja w tym przypadku nie wiele zdziała. "Jeśli amerykańskie akcje będą spadać, to wszystko inne spadnie nawet bardziej."

"Oczywiście nie łatwo jest mówić ludziom - Powinieneś zostać przy gotówce lub obligacjach. W tym przypadku nic nie zyskają. Jednak według mnie najistotniejsza jest ochrona kapitału," - stwierdził analityk.

"Mieliśmy naprawdę silną hossę trwającą bardzo długo, więc powinniśmy przygotować się do osłabienia rynku. W związku z tym nie tracenie pieniędzy jest lepsze niż angażowanie na rynku."

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk