• Odbierz prezent
Analitycy Ebury ponownie zawojowali ranking Bloomberga

Ebury zakończyło 2020 rok z 1. miejscem w rankingu Bloomberg FX Forecast Accuracy Ranking obejmującym prognozy dla kluczowej pary EUR/USD. To drugi raz w ciągu 5 lat istnienia polskiego oddziału, kiedy analitycy fintechu najtrafniej przewidzieli ruchy walut w tej prestiżowej i mocno konkurencyjnej kategorii.

Analitycy Ebury są obecni w czołówce rankingu agencji Bloomberg regularnie od wielu lat. W przypadku pary EUR/USD pozycja lidera osiągnięta w zestawieniu za czwarty kwartał 2020 r. to puenta ostatnich dziesięciu kwartałów, podczas których prognozy Ebury aż siedem razy znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych. Przykładowo w rankingu EUR/USD za trzeci kwartał 2020 i drugi kwartał 2019 r. analitycy fintechu zajęli 2. miejsce. Wcześniej w ciągu ostatnich 5 lat na pozycji lidera w tej kategorii Ebury znalazło się w ostatnim kwartale 2018 r.

Bloomberg jest jedną z największych i najbardziej opiniotwórczych na świecie agencji informacyjnych skupionych na tematyce finansowo-ekonomicznej. Od lat prowadzi rankingi najtrafniejszych prognoz dla najważniejszych, jak i bardziej egzotycznych par walutowych. W klasyfikacji brane są pod uwagę trzy rygorystyczne kryteria: margines błędu, czas publikacji (im wcześniejszy, tym wyżej oceniana prognoza) oraz dokładność kierunkowa, tj. wyznaczenie ruchów zgodnych z ogólnym kierunkiem waluty. W zestawieniach rywalizuje ze sobą kilkadziesiąt zespołów analitycznych największych banków komercyjnych i inwestycyjnych oraz innych instytucji finansowych z całego świata. Aktualizacje rankingów odbywają się co kwartał.

Globalna perspektywa

Analitycy Ebury na bieżąco śledzą otoczenie makroekonomiczne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne, by możliwie najdokładniej przewidywać zmiany kursów walut. Wszystko to z myślą o ułatwieniu klientom firmy – głównie importerom i eksporterom z sektora MŚP – planowania przyszłych transakcji.

Wsparcie naszych analityków pomaga przedsiębiorcom lepiej zrozumieć zmiany zachodzące na rynku walutowym. Ich stała obecność na czołowych miejscach prestiżowego rankingu Bloomberga potwierdza, że w tym obszarze dajemy polskim firmom realne wsparcie. Ponadto z pomocą oferowanych przez nas instrumentów zabezpieczających przedsiębiorcy mogą lepiej zarządzać ryzykiem zmian kursów walut. Pomaga to im chronić marże osiągane na eksporcie i imporcie oraz skupić się na najważniejszym, czyli rozwoju biznesu – komentuje Jakub Łańcucki, dyrektor zarządzający Ebury Polska.

Obecnie Ebury ma 25 oddziałów w 20 krajach na świecie, rozlokowanych na czterech kontynentach. Twórcy prognoz Ebury pracują w Nowym Jorku (Enrique Diaz-Alvarez), Londynie (Matthew Ryan) i Warszawie (Roman Ziruk). Wszystko to sprawia, że zespół Ebury posiada globalną perspektywę i informacje z pierwszej ręki z kluczowych rynków. To zaś przekłada się na trafność ich przewidywań walutowych.

Analiza walut z całego świata

Zespół Ebury analizuje zarówno waluty gospodarek rozwiniętych, najistotniejsze dla światowej gospodarki (dolar, euro), jak i rynków wschodzących – w tym tych egzotycznych. Są wśród nich waluty azjatyckie (np. chiński juan, tajlandzki bat), południowoamerykańskie (np. brazylijski real, peruwiański sol) czy afrykańskie (np. południowoafrykański rand).

Nasi analitycy przewidują, że poprawa warunków makroekonomicznych, m.in. na skutek masowych szczepień przeciw COVID-19, może się przełożyć na dalsze wzrosty cen aktywów ryzykownych w 2021. W związku z tym oczekują dalszej wyprzedaży dolara amerykańskiego w relacji do większości głównych walut i szerokich wzrostów walut emerging markets. Będzie to miało istotne znaczenie dla polskich eksporterów i importerów, którzy coraz chętniej rozwijają biznes poza Europą – dodaje Jakub Łańcucki.

Według danych GUS w 2020 roku wartość towarów, które sprzedaliśmy z Polski do Afryki (I–X 2020 r.), przekroczyła 10,7 mld zł. To o 7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 r. i aż 35 proc. więcej wobec okresu I–X 2018 r. Z kolei wartość eksportu do krajów Azji (I–X 2020 r.) sięgnęła 48 mld zł (+8,9 proc. r/r).

*****

Informacje o Ebury

Ebury to międzynarodowa instytucja płatnicza specjalizująca się w usługach finansowych dla sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, posiadająca status Instytucji Pieniądza Elektronicznego. Pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 130 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Ebury udostępnia instrumenty finansowe zabezpieczające ryzyko kursowe, zwiększa bezpieczeństwo dochodów i chroni marże przedsiębiorców. Analizy i zestawy użytecznych informacji przekazywane przez analityków instytucji zapewniają przedsiębiorcom komfort i możliwość skoncentrowania się na prowadzeniu własnego biznesu.

Zespół Ebury ma bogate doświadczenie na światowych rynkach finansowych, pracuje w 25 biurach na całym świecie. Własne centrum IT w Maladze (Hiszpania) oraz Londynie (Wielka Brytania) dostarcza klientom bezpieczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym najwyższej jakości platformę online. Firma współpracuje z wiodącymi światowymi instytucjami finansowymi, konsekwentnie budując możliwości transakcyjne w kluczowych miejscach na całym globie. Uczestniczy w najważniejszych globalnych inicjatywach dotyczących rozwoju nowego ekosystemu płatniczego, jak np. SWIFT gpi. W ciągu ostatnich lat Ebury otrzymało wiele nagród za kompetencje w zakresie rozliczeń międzynarodowych, które sprawdziło do tej pory ponad 49 tysięcy importerów i eksporterów, w tym niemal 2 tysiące firm z Polski.

Gwarancją bezpiecznej współpracy z Ebury jako regulowaną Instytucją Pieniądza Elektronicznego jest działalność pod nadzorem Narodowego Banku Belgii w Unii Europejskiej oraz FCA (brytyjskiego odpowiednika KNF) w Wielkiej Brytanii. Suma bilansowa Ebury wynosi 1,12 miliarda dolarów amerykańskich.


Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk